Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wojewoda Małopolski w obronie kibiców. "Bojkot Wisły Kraków to dyskryminacja"

Wojewoda Małopolski Krzysztof Klęczar interweniuje ws. kibiców Wisły Kraków, którzy nie są wpuszczani na trybuny podczas meczów wyjazdowych. Skierował w tej sprawie pismo do prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego zdaniem bojkot małopolskiego klubu to przejaw dyskryminacji.

Kibice Wisły Kraków. Fot. arch. RK

Mówi wojewoda małopolski

„To sytuacja anormalna. Sympatycy z innych drużyn, innych miast mogą swobodnie wchodzić na mecze na stadiony w całej Polsce. A kibice Wisły Kraków nie mogą. Jako wojewoda małopolski nie będę tego tolerował. Wystosował pismo do PZPN i oczekuję odpowiedzi. Wtedy podejmę dalsze działania” – mówił Radiu Kraków Jan Krzysztof Klęczar.

Kibice Białej Gwiazdy nie są wpuszczani na mecze wyjazdowe w związku z tragicznymi wydarzeniami w Radłowie, do których doszło w sierpniu ubiegłego roku. Kibice z Bielska Białej i Andrychowa zaatakowali fanów Unii Tarnów i Wisły Kraków. Zginął wtedy 40-latek z Bielska Białej. Wojewoda podkreśla w piśmie do PZPN-u, że Wisła Kraków, w świetle rozstrzygnięć służb, nie ma z tymi wydarzeniami żadnego związku.

Śmierć kibica podczas bójki, eksperyment śledczych wyjaśni jak do tego doszło? Śmierć kibica podczas bójki, eksperyment śledczych wyjaśni jak do tego doszło?

„To stereotypowe myślenie o kibicu, który od razu jedzie na stadion by robić rozróbę. To krzywdzące i niesprawiedliwe. Ne wpuszczani powinni być ci, którym udowodniono winę, a nie karani są ci, którzy chcą jechać i kibicować” – twierdzi wojewoda.

Wojewoda sugeruje szefowi PZPN zmianę przepisów oraz ich uściślenie - tak, by odmowa wpuszczania kibiców na mecze nie była nadużywana.

Pełny tekst pisma:

Szanowny Panie Prezesie,

z dużym niepokojem obserwuję praktykę organizowania rozgrywek piłkarskich w zakresie odmawiania przyjmowania zorganizowanej grupy kibiców gości w odniesieniu do jednego z małopolskich klubów - TS Wisła Kraków. Taka decyzja jest w ostatnich miesiącach podejmowana przez wszystkie kluby drużyny gospodarzy, co w konsekwencji sprawia, że kibice Wisły Kraków nie mają możliwości dopingowania swojej drużyny podczas meczów wyjazdowych. Sytuacja ta może budzić uzasadnione zastrzeżenia i wątpliwości, przede wszystkim w świetle zasady równości, przeciwdziałaniu dyskryminacji i promowaniu postawy fair play, która w sposób szczególny jest uznawana za normę wartości w sporcie.

Wydaje się, że źródło tego problemu może tkwić w zapisach uchwały nr II/85 z dnia 20 lutego 2013 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej w sprawie zasad udziału kibiców drużyny gości na meczach piłki nożnej podczas rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. Obecnie obowiązujący artykuł 1 przywołanego aktu prawnego wprowadza bowiem za podstawę nieprzyjęcia kibiców gości m.in. „szczególnie uzasadnione przypadki, gdy istnieją realne, udokumentowane przesłanki wskazujące na możliwość zaistnienia zagrożeń dla bezpieczeństwa uczestników lub przebiegu meczu”.

W świetle omawianego problemu, posłużenie się zacytowaną przesłanką daje klubom drużyny gospodarza prawo do odmowy przyjęcia zorganizowanej grupy kibiców Wisły Kraków. W praktyce stało się to w ostatnich miesiącach podstawą podejmowanych w tym zakresie decyzji, a jako argument przywoływane są tragiczne wydarzenia, które miały miejsce w sierpniu 2023 r. w Radłowie, a z którymi Wisła Kraków, w świetle rozstrzygnięć służb, nie miała i nie ma żadnego związku. Co więcej, wskazywanie przez kluby drużyny gospodarza na cytowaną powyżej przesłankę może rodzić nadużycia. Zdają się to potwierdzać doniesienia medialne (np. zapewnienie przez miejscowe służby o braku przeciwwskazań do udziału kibiców Wisły Kraków jako gości i tym samym wyrażenie gotowości do zabezpieczenia meczu wobec argumentu klubów o rzekomym braku zgody Policji). Takie praktyki mogą skutkować postrzeganiem decyzji podejmowanych przez kluby przez pryzmat bojkotu Wisły Kraków.

W świetle powyższych informacji oczekuję od Pana Prezesa dogłębnej analizy zasygnalizowanego problemu. Pozwalam sobie zasugerować możliwość zmiany brzmienia obowiązujących przepisów oraz ich ewentualne uściślenie, które będzie eliminowało możliwość nadużywania przez kluby drużyny gospodarza odmowy przyjmowania zorganizowanej grupy kibiców drużyny klubu gościa pomimo pozytywnej opinii kompetentnych organów dysponujących właściwymi środkami i zasobami adekwatnymi do oceny poziomu bezpieczeństwa i ewentualnego ryzyka w kontekście potencjalnych zagrożeń.

Mając na uwadze wagę opisanego problemu i jego społeczne znacznie dla dużej grupy mieszkańców Małopolski, którzy są kibicami i sympatykami Wisły Kraków, proszę o ustosunkowanie się do powyższych treści.

Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Krystyna Pasek

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (1)

K
kibic
2024-11-06
Proste rozwiązanie - wpuszczać wszystkich, a jeśli ktokolwiek zrobi rozróbę/spowoduję stratę w mieniu/skrzywdzi kogokolwiek lub nie zastosuje się do regulaminów, wtedy taki gość dostaje dożywotni zakaz kupowania biletów na jakikolwiek mecz lig polskich i spotkań międzynarodowych, warto też rozszerzyć o wszystkie wydarzenia sportowe europejskie. Od razu się im odechce.

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię