- A
- A
- A
Bocian Władek przyleciał do Nowej Huty
Wreszcie jest! Mieszkańcy Nowej Huty z niecierpliwością wyglądali bociana "Władusia". Przylatywał od 2003 roku i tak stało się tym razem. "Właduś" zajął już swoje stałe miejsce przy domu pani Marty. Jest szansa, że bocian zapewni szczęście mieszkańcom Krakowa.- Nigdy nie podejrzewałam, że tak można zwariować na punkcie bociana. Nasza historia zaczęła się po śmierci mojego wujka, który długo dokarmiał Władusia. Strasznie go lubił. Co roku Właduś miał gniazdo u niego. Do nas się przeprowadził po śmierci wujka. Gdzieś trzeba się było stołować - mówi pani Marta.
Jak tłumaczy Kazimierz Walasz z Małopolskiego Towarzystwa Ornitologicznego, Właduś jest niezwykłym bocianem. "Tak naprawdę nie wiemy, czy to ten sam osobnik, który przez lata przylatywał. Jest domniemanie, że tak jest. Ten ptak wykazuje pewne zachowania, których inne bociany by nie miały. Dziki bocian od razu nie zmniejsza tak dystansu jak ten" - podkreśla.
Pani Marta jest jednak pewna, że to ten sam bocian. "Władusia rozpoznaję. Po oczach. On ma charakterystyczne oczy. Od razu wiem, że to Właduś. Jest jak moje dziecko. To dobry znak jak on przylatuje. To już siódmy rok. Serduszka uwielbia. Nie wątróbka, nie kiełbaski. Musi być świeże - mówi. Kazimierz Walasz dodaje, że bocian dla nas jest ważnym gatunkiem. "Ten gatunek przy niewielkiej ilości pokarmu wymaga pomocy. Tej pomocy powinniśmy im udzielić" - dodaje.
Wątpliwości w sprawie dokarmiania bocianów zgłasza jednak ornitolog Mateusz Ledwoń. "Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy dzikie ptaki należy dokarmiać. Jedna ze szkół mówi, że absolutnie nie, bo wtedy je do tego przyzwyczajamy i ptaki mogą zmieniać zachowania. Często ludzie dokarmiają też ptaki chlebem, który powoduje choroby. Druga szkoła twierdzi, że ptaki należy dokarmiać, ale w sposób odpowiedni. Systematycznie i odpowiednim pokarmem" - podkreśla.
Jeśli ktoś z Państwa chciałby pomóc pani Marcie w wyżywieniu "Władusia", proszę się z nami skontaktować pod adresem e-mail [email protected].
W Polsce jest około 40 tysięcy par bocianich. Ornitolodzy alarmują - na zachodzie i południu nastąpił gwałtowny spadek ich liczebności. Powodem jest rozwój rolnictwa, używanie środków owadobójczych i znikanie z krajobrazu łąk.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ko)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze