Młodzieżowe Obserwatorium to wyjątkowe miejsce – przekonuje dyrektor obserwatorium Dominik Pasternak.
„To jest specjalna kopuła planetarium, ona się nie otwiera. Mamy tutaj możliwość wyświetlania sztucznego nieba z każdego miejsca na Ziemi i pokazania wszystkiego, co się dzieje w kosmosie. Prawdziwe niebo i kontakt z prawdziwym niebem to jest jednak to, co jest najważniejsze w astronomii. Astronomia jest bardzo romantyczna, piękna, widowiskowa i jest to królowa nauk” – mówi.
Marcin Koczyba: Nowa baza powstała dokładnie w miejscu rozebranych budynków, w których wcześniej funkcjonowało obserwatorium. Ze starego obiektu pozostało jedynie poddane remontowi planetarium. Z prawdziwą kopulą i teleskopem.
Dominik Pasternak: Gdy kopuła się otwiera, widzimy fragment nieba. Wieczorem można zobaczyć Jowisza. Przepiękny widok przez teleskop. Widać chmury na Jowiszu, takie pasy kolorowe, widać księżyce Jowisza. Mamy tutaj dwa działy: dział popularyzacji nauki i drugi dział - dydaktyczny. Do pierwszego działu przychodzi młodzież szkolna, przedszkolna z różnych placówek i oni przychodzą nas na seans planetarium i na prelekcje, ewentualnie jeszcze pokazy słońca w dzień. A po południu zaczynają się grupy zajęć, gdzie młodzi ludzie zainteresowani nie tylko astronomią, ale i nauką przychodzą i poszerzają swoją wiedzę, rozwijają swoją pasję. Przychodzi do nas około 270 osób.
Marcin Koczyba: W obserwatorium można w komfortowych warunkach organizować zajęcia edukacyjne oraz prowadzić całonocne obserwacje nieba. Dzieci przychodzą tu na rozmaite zajęcia.
Co o obserwatorium myślą najmłodsi goście?
„Chciałbym zobaczyć obcych. Wyobrażam sobie, że są szarzy. I mają czarne oczy” – mówi jeden z uczestników zajęć. „Chcę polecieć na Marsa, zobaczyć czy tam jest życie i czy istnieją jakieś zwierzęta, czy mogą być tam stworzenia” – mówi inny.
Są też oczywiście zajęcia adresowane dla dojrzałych pasjonatów astronomii.
Parterowy kompleks z dwoma dodatkowymi kondygnacjami kopuły zaprojektowany został z wykorzystaniem naturalnego ukształtowania terenu, a jego część stanowi pokrywa, tzw. zielony dach. Baza mieści salę wykładową, pomieszczenia dydaktyczne oraz administracyjne i noclegowe. Zagospodarowane zostało również otoczenie budynku. W nowej siedzibie obserwatorium można w komfortowych warunkach organizować zajęcia edukacyjne oraz prowadzić całonocne obserwacje nieba.
Wartość projektu to 14,93 mln zł, a dofinansowanie z UE wyniosło 4,95 mln zł Projekt zrealizowała Gmina Niepołomice.