- A
- A
- A
Blisko 200 tys. studentów zaczęło kolejny rok akademicki
Finansowanie szkolnictwa wyższego oraz ściślejsze powiązanie świata nauki z biznesem i rynkiem pracy – to najważniejsze problemy, z którymi będą się musiały zmierzyć polskie uczelnie.Podczas uroczystej inauguracji 649-go roku akademickiego w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszej polskiej uczelni - premier Donald Tusk wygłosił 20-to minutowy wykład. Mówił w nim o idei autonomii. Przypomniał, że jest ona nie tylko podwaliną uniwersytetów, ale również podwaliną rozwoju całej Europy. Premier mówił też, że:"Kwestia autonomii instytucji wobec władzy, wszystko jedno czy króla, czy dyktatora, czy demokratycznego rządu, dotyka kluczowego problemu naszej współczesności, nie tylko akademickiej, ale społecznej i politycznej, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Problemu, który zawsze powraca ze szczególną mocą w sytuacjach niepewności, strachu czy kryzysu". I dodał, że takie pytanie stawiamy dziś w Polsce, i w Europie.
Podczas uroczystości insygnia władzy rektorskiej najstarszego uniwersytetu w Polsce zostały przekazane profesorowi Wojciechowi Nowakowi, który rozpoczyna właśnie swoją czteroletnią kadencję na stanowisku rektora UJ. Profesor Nowak jest pierwszym od 66-ciu lat lekarzem na tym stanowisku. Ostatni raz rektor - lekarz kierował Uniwersytetem Jagiellońskim zanim PRLowskie władze rozdzieliły Uniwersytet i Akademię Medyczną. Rektor UJ odniósł się też do zarzutów, że polskie uczelnie to "fabryki bezrobotnych", podnoszonego pod koniec minionego roku akademickiego przez ekonomistów, pracodawców i publicystów. Profesor Nowak mówił w Auditorium Maximum, że Uniwersytet Jagiellonńki nie jest fabryką bezrobotnych. I przytoczył dane "70 procent naszych absolwentów znajduje pracę, 15 kontynuuje naukę".
Tymczasem przed budynkiem Audytorium Maximum przez prawie godzinę pikietowało kilkudziesięciu członków związków zawodowych z krakowskich uczelni, którzy domagają się podwyżek dla pracowników naukowych.
Najpopularniejszą szkołą wyższą w Krakowie jest Uniwersytet Jagielloński, na który w tym roku dostało się 18 tysięcy żaków. O miejsca walczyło 50 tysiecy. Kolejne miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.
A najbardziej obleganym kierunkiem w tym roku okazały się w Krakowie studia weterynaryjne, gdzie było aż 16 kandydatów na jedno miejsce.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
-
15:44
Zalety hulajnogi elektrycznej dla rodziców z dziećmi
-
14:18
Tramwaje wróciły na ul. Kościuszki w Krakowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze