Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Blisko 200 tys. studentów zaczęło kolejny rok akademicki

  • Kraków
  • date_range Poniedziałek, 2012.10.01 19:34 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:36 )
Finansowanie szkolnictwa wyższego oraz ściślejsze powiązanie świata nauki z biznesem i rynkiem pracy – to najważniejsze problemy, z którymi będą się musiały zmierzyć polskie uczelnie.



Podczas uroczystej inauguracji 649-go roku akademickiego w Audytorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego - najstarszej polskiej uczelni - premier Donald Tusk wygłosił 20-to minutowy wykład. Mówił w nim o idei autonomii. Przypomniał, że jest ona nie tylko podwaliną uniwersytetów, ale również podwaliną rozwoju całej Europy. Premier mówił też, że:"Kwestia autonomii instytucji wobec władzy, wszystko jedno czy króla, czy dyktatora, czy demokratycznego rządu, dotyka kluczowego problemu naszej współczesności, nie tylko akademickiej, ale społecznej i politycznej, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Problemu, który zawsze powraca ze szczególną mocą w sytuacjach niepewności, strachu czy kryzysu". I dodał, że takie pytanie stawiamy dziś w Polsce, i w Europie.

Podczas uroczystości insygnia władzy rektorskiej najstarszego uniwersytetu w Polsce zostały przekazane profesorowi Wojciechowi Nowakowi, który rozpoczyna właśnie swoją czteroletnią kadencję na stanowisku rektora UJ. Profesor Nowak jest pierwszym od 66-ciu lat lekarzem na tym stanowisku. Ostatni raz rektor - lekarz kierował Uniwersytetem Jagiellońskim zanim PRLowskie władze rozdzieliły Uniwersytet i Akademię Medyczną. Rektor UJ odniósł się też do zarzutów, że polskie uczelnie to "fabryki bezrobotnych", podnoszonego pod koniec minionego roku akademickiego przez ekonomistów, pracodawców i publicystów. Profesor Nowak mówił w Auditorium Maximum, że Uniwersytet Jagiellonńki nie jest fabryką bezrobotnych. I przytoczył dane "70 procent naszych absolwentów znajduje pracę, 15 kontynuuje naukę".

Tymczasem przed budynkiem Audytorium Maximum przez prawie godzinę pikietowało kilkudziesięciu członków związków zawodowych z krakowskich uczelni, którzy domagają się podwyżek dla pracowników naukowych.
Najpopularniejszą szkołą wyższą w Krakowie jest Uniwersytet Jagielloński, na który w tym roku dostało się 18 tysięcy żaków. O miejsca walczyło 50 tysiecy. Kolejne miejsce zajmuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

A najbardziej obleganym kierunkiem w tym roku okazały się w Krakowie studia weterynaryjne, gdzie było aż 16 kandydatów na jedno miejsce.







Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię