"Autentyczność to dobro rzadkie, ale też najbardziej pożądane. Być może nie potrafimy jej precyzyjnie zdefiniować, za to czasem da się ją uchwycić w locie. Tej jesieni poszukamy autentyczności nie tylko w literaturze opartej na faktach, ale też w fikcji, a nawet w czystym zmyśleniu" – zapowiedziała dyrektorka kreatywna Festiwalu Conrada Olga Drenda, cytowana w komunikacie Krakowskiego Biura Festiwalowego.
O wymiarach autentyczności porozmawiają Ryszard Koziołek i Olga Tokarczuk, której wizyta będzie związana z przypadającym w tym roku dziesięcioleciem wydania "Ksiąg Jakubowych". Szczerości, wiarygodności i wolności będzie dotyczyć spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgardem, autorem m.in. cyklu powieści autobiograficznych pt. "Moja walka".
Jak zapowiedziało KBF, na festiwalu pojawią się twórcy literatury wymykającej się tradycyjnym kategoriom gatunkowym, jak amerykańska autorka powieści i opowiadań nominowana do prestiżowej National Book Award - Lauren Groff. Jej książka "Dzikie bezkresy" stanie się pretekstem do rozmowy o samotności i życiu w kontakcie z piękną i przerażającą przyrodą. Przedstawicielem nowojorskiego środowiska literackiego będzie na festiwalu eseista, tłumacz, publicysta i krytyk literacki Eliot Weinberger, ceniony m.in. za antywojenny poemat "What I Heard About Iraq".
"Zależało nam także na spotkaniu z palestyńską pisarką i wykładowczynią Adanią Shibli. Przetłumaczona na polski powieść +Drobny szczegół+ to wstrząsający obraz trwającego przez wiele pokoleń konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Równocześnie jest to refleksja nad uniwersalnymi mechanizmami przemocy" – zaznaczyła dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada Urszula Chwalba. Dodatkowym kontekstem będzie najnowsza książka Shibli "Dotyk".
Z festiwalową publicznością spotkają się także: Kalina Błażejowska, Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Jacek Paśnik, Barbara Sadurska, Sławomir Shuty i Andrzej Stasiuk. Wśród gości zagranicznych będą: Sebastian Barry, Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andriej Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Claudia Pineiro, Antoine Sénanque, Reiner Stach i Tatiana ?îbuleac.
Podczas wydarzenia odbędą się również warsztaty z cyklu "Lekcje czytania", które skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację, a także skierowany do środowiska branżowego Kongres książki. Festiwal tradycyjnie zwieńczy uroczysta gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut literacki minionego roku.
16. Międzynarodowy Festiwal Literatury im. Josepha Conrada odbędzie się w Krakowie w dniach 21-27 października. Jego organizatorami są Miasto Kraków, KBF – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Fundacja Tygodnika Powszechnego.