Stanisław Ból, dyrektor personalny ArcelorMittal Poland zaznaczył w komunikacie, że podpisane porozumienie zostało wypracowane w niespełna dwa tygodnie po ogłoszeniu postoju krakowskiej koksowni ArcelorMittal Poland.

„Chcemy podziękować stronie społecznej za to, że osiągnęliśmy kompromis i wspólnie wypracowaliśmy takie rozwiązania, które zabezpieczają interesy pracowników na czas gorącego postoju baterii (z utrzymaniem wysokiej temperatury instalacji i możliwością jej ponownego uruchomienia - PAP)” - wskazał Ból.

Firma zakłada, że 129 z 229 pracowników zatrudnionych w krakowskiej koksowni znajdzie zatrudnienie w innych zakładach ArcelorMittal Poland. Około 100 osób będzie wykonywało prace związane z utrzymaniem koksowni podczas jej postoju.

Jak zaznaczył przedstawiciel spółki, zarówno ArcelorMittal Poland, jak i strona społeczna uznali, że najważniejszym celem jest dążenie do zapewnienia pracownikom innej pracy w firmie lub w jej spółkach zależnych. Większość z nich otrzyma więc propozycję pracy w innych obszarach firmy.

AMP zapewnił, że pracownikom, którzy dostaną ofertę pracy poza Krakowem zostanie zapewniony bezpłatny transport. Otrzymają oni również dodatkowe świadczenie pieniężne jako rekompensatę za dłuższy dojazd do pracy. Część pracowników będzie w tym czasie odbywać szkolenia – obligatoryjne oraz specjalistyczne, pozwalające nabyć dodatkowe uprawnienia, które są potrzebne w firmie. Inni będą korzystać m.in. z zaległych urlopów.

„Niezwłocznie po uzgodnieniu zapisów porozumienia, czyli 5 grudnia, rozpoczęliśmy bezpośrednie rozmowy z pracownikami krakowskiej koksowni. Przedstawiciele naszego biura rozmawiają z każdym pracownikiem indywidualnie, starając się dostosować propozycję pracy do ich kompetencji i możliwości, biorąc również pod uwagę ich sytuację rodzinną i osobistą” – zapewnił Stanisław Ból.

Według przekazanych informacji należąca do grupy ArcelorMittal, a niezwiązana z ArcelorMittal Poland spółka ArcelorMittal Tubular Products 11 grudnia również podpisała porozumienie z organizacjami związkowymi, które obejmuje rozwiązania dla ich pracowników.

Pod koniec listopada br. ArcelorMittal Poland poinformował o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej w Krakowie. Według spółki decyzja jest podyktowana przede wszystkim niskim popytem i niekorzystną relacją ceny węgla koksującego do ceny koksu. Jak zaznaczono wtedy, decyzja o postoju koksowni w Krakowie i dostosowaniu poziomu produkcji koksu do trudnych uwarunkowań ekonomicznych została podjęta „po dogłębnym przeanalizowaniu wszystkich opcji”.

Decyzja o rozpoczęciu gorącego postoju baterii koksowniczej to kolejny krok AMP związany z ograniczaniem działalności w krakowskiej hucie. W 2020 roku koncern zdecydował o trwałym zamknięciu części surowcowej, czyli wielkiego pieca i stalowni. Zamknięcie dotknęło bezpośrednio 650 osób.

ArcelorMittal Poland skupia połowę potencjału produkcyjnego polskiego hutnictwa i jest największym producentem stali w Polsce. W skład zatrudniającego blisko 10 tys. pracowników (ze spółkami zależnymi) koncernu wchodzą huty w Krakowie, Dąbrowie Górniczej, Sosnowcu, Świętochłowicach i Chorzowie. Do koncernu należą też Zakłady Koksownicze Zdzieszowice - największy producent koksu w Europie.

AMP należy do globalnego koncernu ArcelorMittal - największego na świecie producenta stali, którego obroty sięgnęły w 2022 r. 79,8 mld dolarów, a produkcja stali surowej w zakładach firmy wyniosła 59 mln ton.