Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Amerykanie zwrócili barak z Muzeum Auschwitz

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2013.12.29 15:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:03 )
Wypożyczony 20 lat temu Amerykanom drewniany barak z Muzeum Auschwitz wrócił do Polski. Specjalnie zapakowany obiekt dotarł już do portu w Gdyni. Teraz zostanie przewieziony do Oświęcimia. Tym samym kończą się kilkuletnie starania o zwrot tego obiektu.

Fot. archiwum RK


Połowa drewnianego baraku z byłego niemieckiego obozu Birkenau została wypożyczona Amerykanom 20 lat temu. Był on głównym elementem ekspozycji w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie . Wypożyczono go na podstawie umowy długoterminowej. Problem pojawił się kiedy w Polsce zmieniły się przepisy. Teraz obowiązuje zakaz wypożyczania zbiorów z polskich muzeów za granice na okres dłuższy niż pięć lat. Amerykanie zostali poproszeni więc o zwrot baraku. W tej sprawie interweniował Minister Kultury.

Muzeum Auschwitz odzyska wypożyczony eksponat

Teraz fragment baraku powróci na teren byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Tam cały czas stoi druga połowa konstrukcji. Niedawno poddano ją gruntownej konserwacji. Specjaliści zajmą się też zwróconą właśnie częścią baraku. Przygotowanie do jego odbudowy może potrwać nawet trzy lata.

"Drewniany barak przez ponad 20 lat prezentowany był na ekspozycji w Waszyngtonie, czyli wewnątrz budynku. Nie był narażony na działanie zmiennych czynników pogodowych. Dlatego teraz będzie musiał zostać poddany adaptacji, czyli przebywać w kontrolowanych warunkach zbliżonych do zewnętrznych . Dopiero potem będzie go można zakonserwować i następnie wróci on na swoje miejsce"- tłumaczy Rafał Pióro, wicedyrektor muzeum odpowiedzialny za konserwację.

Fot. auschwitz.org.pl
Fragment drewnianego baraku pochodzi z byłego obozu Auschwitz II-Birkenau. Niemcy utworzyli tam tzw. obóz familijny dla Żydów deportowanych z getta w Terezinie. W czasie funkcjonowania obozu w tym baraku mieścił się szpital obozowy , przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet. Na zachowanym ceglanym kominie baraku zachowało się oryginalne malowidło wykonane przez więźniów.

(Marek Mędela)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię