- A
- A
- A
A. Mularczyk: Ustawa śmieciowa była wynikiem lobbingu
Niebawem klub Solidarnej Polski zaproponuje zmiany w ustawie śmieciowej - zapowiedział na antenie Radia Kraków szef klubu Arkadiusz Mularczyk. Trybunał Konstytucyjny uznał wczoraj, że ustawa jest zgodna z prawem, ale Sejm musi określić górne stawki za wywóz śmieci.Według Trybunału w gminach gdzie są zakłady komunalne może nie być obligatoryjnego przetargu na wywóz śmieci. Po tej zmianie okazało się, że to co działało dobrze musi być zmienione - mówił Arkadiusz Mularczyk w Radiu Kraków.
Zapis rozmowy Jacka Bańki z posłem Solidarnej Polski, Arkadiuszem Mularczykiem.
Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawodawca powinien wprowadzić maksymalną stawkę za wywóz śmieci. Do tej pory część samorządów drenowała nasze kieszenie?
- Ta sytuacja, zaskarżenie ustawy śmieciowej przez gminy i kluby, była wynikiem przyjętej ustawy, która budziła kontrowersje. Gminy musiały się dostosować do chaosu. Nie było tam górnych stawek za śmieci, ale także było wprowadzenie wymogu przetargu przy wywozie śmieci z gmin. Przez to około 800 gmin musiało ogłaszać przetargi i coś co funkcjonowało dobrze, musiało być zmieniane. To było zagrożenie dla zakładów komunalnych. Trybunał wydał ważne orzeczenie, uznał, że muszą być określone górne stawki za wywóz śmieci, i że w gminach, gdzie są zakłady komunalne, nie ma wymogu organizowania przetargu. Ponieważ te przepisy były niezgodne z konstytucją, Trybunał nałożył na sejm obowiązek ich nowelizacji w ciągu 18 miesięcy. My chcemy, żeby to było szybciej zrobione.
Stawki w Krakowie są tak wysokie, że trudno, żeby ustawowa stawka nie była niższa. Liczy pan na to, że sądeczanie mniej zapłacą?
- Oczywiście tak. Z dużym niepokojem przyglądałem się przetargom. Nagle przyjeżdżały konsorcja ze świata i wygrywały przetargi dzięki dumpingowym cenom. To powodowało, że był niepokój. Być może było tak, że przyjeżdżały duże koncerny, żeby wykończyć konkurencje, a za kilka lat podwyższyć stawki. W ogóle uważałem, że ustawa była wynikiem lobbingu. Jak była w parlamencie to PO nie dało ruszyć tej ustawy. To przyszło w takim kształcie i w Sejmie nie doszło do zmian mimo zastrzeżeń. Ustawa była wynikiem lobbingu dużych firm, które chciały zmonopolizować rynek śmieci a to jest duży rynek.
Cytat z dzisiejszej prasy: „Wynalazł go Arkadiusz Mularczyk, wypromował Zbigniew Ziobro, docenił Lech Kaczyński.” Wie pan o kogo chodzi?
- Tak.
O kogo?
- O Andrzeja Dudę.
Do będzie dla niego czas gromadzenia kapitału przed wyborami prezydenckimi w Krakowie czy gorący stołek rzecznika może posłowi przypalić siedzenie?
- Ja Andrzeja lubię i cenię. Ja go wprowadziłem do polityki. Andrzej uznał, że większą karierę zrobi w PiS-ie. To nie był przypadkowy wybór. On jest z Małopolski, to kandydat, który będzie promowany w Polsce. On ma być rywalem Solidarnej Polski w Małopolsce.
Rywal dla Zbigniewa Ziobry?
Być może. Życzę mu powodzenia.
Jest pan dumny z byłego kolegi klubowego czy ma pan żal, ze nie zdecydował się na Solidarną Polskę?
- Jeśli Jarosław Kaczyński go tak docenił to znaczy, że ja mam dobrą rękę do ludzi. On mnie wspierał, pomagał Ziobrze a Jarosław Kaczyński uznał, że może być twarzą PiS-u. To znaczy, że mamy dobrą rękę do ludzi.
Tymczasem Zbigniew Ziobro składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie sprzedaży spółki Małopolskie Sieci Szerokopasmowe. Sprawa wydaje się panu podejrzana?
- Tak, niezwykle podejrzana. Istnieje spółka MSS, która podlega pod zarząd województwa, ten go sprzedaje za około 2 miliony złotych spółce Hyperion, która należy do byłego posła Po, Tomasza Szczypińskiego, syna Lwa Rywina i byłego funkcjonariusza SB, Wiktora Fonfary. Kilka dni później ta spółka dostaje 64 miliony dotacji i potem się okazuje, że zawiera umowę na wykonawstwo sieci z firmą żony Aleksandra Grada. Sporo decyzji finansowych, które budzą wątpliwości. CBA chce dokumenty a Solidarna Polska składa zawiadomienie do prokuratury, niech oni to zbadają. Tu są głośne nazwiska. Każdy by chciał mieć takie interesy.
Ta dotacja tak czy inaczej została obniżona ze względu na to, że spółkę miał kupić podmiot prywatny. Radni wiedzieli co przejmują.
- Właśnie radni twierdzą, że nie wiedzieli o tym. To sytuacja komfortowa dla nabywców, żeby kupić coś za 2 miliony a potem dostać 64 miliony.
Pod warunkiem, że sieć zostanie zbudowana.
- Tak, ale ta zbieżność nazwisk: Szczypiński, Rywin, żona Grada. Ilość głośnych nazwisk związana z PO jest zastanawiająca. Niech to służby zbadają, władzy należy patrzeć na ręce. My nie oskarżamy. Przyzna pan, że coś się złego dzieje, jest dużo afer i za dużo środków publicznych trafia do różnych ludzi.
Zostawmy to śledczym.
- To są nasze środki, których potem brakuje na oświatę i tak dalej.
Wojewódzki inspektor ochrony środowiska uważa, ze w Nowym Sączu także powinien zostać wprowadzony zakaz palenia węglem. Sącz potrzebuje takiej radykalnej decyzji?
- To jest trudna sprawa. Nie wszystkie miejscowości w naszym regionie mają dostęp do gazu. Ceny też są bardzo duże. Nie wyobrażam sobie sytuacji, że w ciągu kilku lat zabronimy palić węglem czy drewnem. Władze województwa powinny zaproponować dopłaty do zmiany systemu. Duży smog także jest latem, wskaźniki są przekraczane. To nie jest tylko kwestia palenia węglem, ale także ograniczania wjazdu samochodów do centrum. Te decyzje uderzają w biednych.
Radni Sejmiku Solidarnej Polski byli podzieleni.
- Tak, byli podzieleni. Sprawa jest złożona. Musimy pamiętać, że Polacy są biedni, nie stać wszystkich na palenie gazem. Wymiana pieców węglowych jest kosztowna Jeśli państwo nie pomoże to kosztów nie możemy przerzucać na obywateli.
Prasę przeglądał Juliusz Chrząstowski:
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze