Konspiracyjny teatr został założony z inicjatywy podziemnego ugrupowania politycznego "Unia". Jego działalność była formą walki i przejawem oporu duchowego wobec okupanta.
Kierownikiem sceny został Mieczysław Kotlarczyk, polonista i teatrolog, animator teatru ochotniczego w Wadowicach, teoretyk sztuki żywego słowa. Pierwsze spotkanie zespołu odbyło się 22 sierpnia 1941 roku w mieszkaniu Krystyny Dębowskiej. Oprócz Kotlarczyka i właścicielki mieszkania, byli na nim Karol Wojtyła, Halina Królikiewicz-Kwiatkowska, Danuta Michałowska i Tadeusz Ostaszewski.
Teatr stworzył swoisty styl podniosłej recytacji. Podstawę artystycznego przekazu stanowiło słowo, dekoracje ograniczono do minimum. Celem patriotycznego repertuaru było kształtowanie narodowej tożsamości poprzez adaptacje największych polskich dzieł literackich i pogłębianie wiedzy historycznej.
Ostatnim przedstawieniem, w którym w Teatrze Rapsodycznym zagrał Karol Wojtyła, by dramat "Samuel Zborowski" Juliusza Słowackiego. Po odejściu z zespołu w 1943 roku nie stracił kontaktu z teatrem. Jedną ze swoich pierwszych mszy świętych odprawił w intencji rapsodyków, przychodził na ich przedstawienia, a kiedy istnienie teatru było zagrożone, stawał w jego obronie. Gdy został papieżem, korespondował z byłymi aktorami teatru.
Po wojnie Teatr Rapsodyczny działał dalej, jednak w nowym porządku politycznym był narażony na coraz ostrzejsze ataki cenzury. W 1953 roku scenę zamknięto. Ponownie otwarta w 1957 roku, funkcjonowała przez dziesięć lat. Ostatecznie została zlikwidowana w 1967 roku.
- A
- A
- A
80 lat temu rozpoczął działalność konspiracyjny Teatr Rapsodyczny w Krakowie. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła.
80 lat temu, 22 sierpnia 1941 roku, podczas niemieckiej okupacji, rozpoczął działalność konspiracyjny Teatr Rapsodyczny w Krakowie. Jednym z jego aktorów był Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II i święty Kościoła katolickiego.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze