"Mamy możliwość wykonywania badań na roślinach w kontrolowanych warunkach termicznych, świetlnych i wilgotnościowych. Możemy tworzyć różne rodzaje klimatu - i tropikalnego, i chłodnego. Możemy wybrać także tylko jeden czynnik środowiskowy i badać, jak on będzie wpływał na rośliny. Badamy procesy fizjologiczne, biochemiczne, nawet procesy molekularne. W tej chwili poszukuje się genów, które są odpowiedzialne za odporność rośliny" - mówi prof. Agnieszka Płażek z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
W latach 50. XX wieku w Europie były tylko dwa takie laboratoria w Europie - w Holandii i Związku Radzieckim. Dzięki wysiłkom prof. Adama Markowskiego fitotron powstał również w Krakowie. "Wyjechał do USA i przywiózł stamtąd 25 tys. dolarów z fundacji Rockefellera. Tych pieniędzy i tak zabrakło i wtedy prof. Markowski nakłonił PAN do wsparcia finansowego w wysokości 3 mln złotych i 100 tys. złotych dewizowych. Nie wiem, czy gdybyśmy dziś mieli taki problem, to czy powtórzylibyśmy wyczyn profesora" - przyznaje prof. Płażek.
W pracowni Fitotron zainstalowanych jest pięć klimatyzowanych komór, w których prowadzi się m.in. badania nad warunkami wzrostu i rozwoju roślin w mrozie i upale oraz przy zmiennej koncentracji dwutlenku węgla. Naukowcy sprawdzają również wpływ światła na uprawy i zmiany komórkowe zachodzące w uprawach pod wpływem różnych czynników środowiskowych.
Susze, powodzie, zanieczyszczenia powietrza i zmiany klimatu znacząco wpływają na rozwój i uprawy roślin. Jak bardzo? Już od pięćdziesięciu lat badają to naukowcy w Laboratorium Fitotron @UR_Krakow. Więcej w sobotę o 12.05 w @RadioKrakow #nauka #rolnictwo pic.twitter.com/rkpWSkgucd
— ewa szkurlat (@EwaSzkurlat) September 9, 2019
(Ewa Szkurłat/ew)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.