- Jest super. Na plecaku jest piłka nożna. W środku jest piórnik, plasteliny, kartki białe i książeczka - mówią dzieci. "To nowy rozdział. Damy radę. Wyprawka jest. Cieszmy się bardzo" - dodawali rodzice.
Wiceprezes zarządu Wodociągów Miasta Krakowa Paweł Senderek podkreśla, że Wodociągi fundują ponad 50 kompletów dla najbardziej potrzebujących. "To misja, którą sobie założyliśmy. Woda nie jest jedynym dobrem, które możemy dostarczać" - powiedział.
W Krakowie w rodzinnej pieczy zastępczej przebywa 540 dzieci.
Dzięki sponsorowi z USA Caritas przygotował wyprawki dla uczniów
Krakowski Caritas przygotował 200 wyprawek szkolnych dla dzieci w Ukrainie i 200 dla uczniów w Krakowie i okolicach, przy czym pierwszych 100 dzieci tornistry odebrało w piątek w Krakowie.
"To podopieczni naszego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom. Mamy zarejestrowanych 1,5 tys. rodzin, ale +tornistry pełne uśmiechów+ otrzymają te mające największe problemy, np. gdzie dziadkowie opiekują się dzieckiem, jest choroba w rodzinie, opiekun ma problem ze znalezieniem pracy" – powiedziała PAP Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej.
200 tornistrów pojedzie na Ukrainę. Wśród beneficjentów plecaków, przygotowanych dla dzieci z Krakowa i okolic, są zarówno uczniowie ukraińscy, jak i polscy oraz innych narodowości.
Wyprawki - jak wyjaśniła Agnieszka Homan - krakowski Caritas kupił dzięki wsparciu sponsora z USA. Jeżeli chodzi o mieszkańców, to w zbiórkę włączyło się tylko dwóch, mimo że krakowska organizacja rozpowszechniała informacje o niej. Ten mały odzew samych mieszkańców pracownicy Caritas tłumaczą drożyzną i rządową pomocą – 500 plus i 300 plus – dla dzieci.
Julia Danishevska z krakowskiego Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas w sierpniu w rozmowie z PAP zauważyła, że zmienia się charakter i skala pomocy dla Ukraińców.
Mówiła, że na początku wojny najbardziej potrzebne było wsparcie materialne, psychologiczne. Teraz większy nacisk, jej zdaniem, trzeba położyć na integrację osób, które zostały w Polsce.
"Największej pomocy wymagają osoby starsze lub niepełnosprawne. Im najtrudniej się integrować" – oceniła.
Jeżeli chodzi o wsparcie materialne, to miesięcznie krakowski Caritas wydaje ok. 1,5 tys. pakietów żywnościowych w punktach w Krakowie i w podkrakowskich Brzegach.
Caritas kładzie nacisk na rozwój zawodowy uchodźców, aby łatwiej było im znaleźć pracę. Organizuje też kursy języka polskiego.
Krakowski Caritas poinformował, że prowadzi zbiórkę przyborów szkolnych dla dzieci z Syrii i Libanu w ramach akcji "Kolega koledze". Zebrane przybory szkolne zostaną im przekazane w transporcie organizowanym przez Caritas Polska.