Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

31 milionów na rewitalizację kamieniołomu Libana

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2019.08.29 18:26 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:50 )
Zarząd województwa małopolskiego uroczyście przekazał w czwartek 31 milionów złotych miastu Kraków na rewitalizację terenów poprzemysłowych dawnego kamieniołomu Libana. Chodzi o 20-hektarowy teren, gdzie w czasie II wojny światowej znajdował się obóz pracy. Do 1986 roku wydobywano tam i produkowano wapno. Jakie są plany na zagospodarowanie kamieniołomu?

fot: Marek Lasyk

Kamieniołom Liban

Kamieniołom Libana to miejsce o wielu odcieniach. Należy podkreślić, że było ono świadkiem tragicznej historii i znajdzie się tam upamiętnienie poległych więźniów obozu pracy. Z drugiej - to miejsce zielone i dzikie - i według deklaracji - powinno takie pozostać. Ponadto posłużyło ono, jako jedna z lokalizacji do filmu "Fabryka Schindlera" Stevena Spielberga. I - co ciekawe - ciągle możemy tam jeszcze znaleźć fragmenty scenografii.

Jeśli to miejsce będzie wypromowane, to będzie magnesem dla krakowian - jest przekonany marszałek Witold Kozłowski.

To ma być z jednej strony oaza zieleni, ale nie tylko - to spory tereren rekreacyjny, z którego mogą korzystac mieszkańcy - mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. W planach jest wyremontowanie zabytkowych budynków, budowa tras rowerowych, parkingów czy montaż iluminacji.

Łukasz Pawlik z Zarządu Zieleni Miejskiej krakowskiego magistratu dodaje, że "Liban" jest ciekawym miejscem pod względem przyrodniczym - na dnie kamieniołomu bytują ptaki,owady i nietoperze i tam w sposób najmniej ingerujący będą poprowadzone ścieżki, miejscami wyniesione nad powierzchnię gruntu.

Główne wejście będzie przy obecnej sztygarówce. Tam zostanie utworzone centrum turystyczne, gdzie zwiedzający zapoznają się historią kamieniołomu Libana. We wstępnych planach zagospodarowania tego jest też budząca duże zainteresowanie podwieszana kładka łącząca Kopiec Kraka z drugą częścią kamieniołomu.

Paweł Kubisztal ze Stowarzyszenia Podgórze.pl liczy, że ingerencja w ten teren w ramach rewitalizacji będzie jak najmniejsza, że teren jest niebezpieczny i trzeba pomyśleć o zabezpieczeniu ścian kamieniołomu, bo jeśli to miejsce stanie się popularne i będzie licznie odwiedzane przez krakowian, to do wypadków może dochodzić.

.Projekt będzie realizowany w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Wkład własny krakowskiego magistratu w rewitalizację kamieniołomu to ponad 20 milionów złotych.

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/bp

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię