- A
- A
- A
23 kwietnia to Światowy Dzień Książki - 19 proc. Polaków nie ma w domu ani jednej
Mobilna biblioteka na krakowskich Plantach, zniżki w krakowskich księgarniach i kiermasze na placach - tak wyglądał w stolicy małopolski Międzynarodowy Dzień Książki. W tym roku Biblioteka Wojewódzka, wraz z Krakowskim Biurem Festiwalowym, ustawiła stragany na placu Marii Magdaleny w centrum miasta. Można było tam kupić książki, które zostały wycofane ze zbiorów bibliotecznych.Do każdej książki dodawane są róże, ale nie takie tradycyjne, tylko naklejane " tatuaże". - mówi Agnieszka Będkowska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. A za pieniądze, które uda się zebrać w czasie kiermaszu, biblioteka kupi nowe książki.
23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki. Tymczasem, jak wynika z badań, 19 proc. Polaków nie w domu ani jednej książki, a 63 proc. w ciągu roku żadnej nie przeczytało. Z kolei 14 proc. badanych Polaków nie czyta książek, gazet ani wiadomości w internecie.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to ustanowione w 1995 roku przez UNESCO doroczne święto mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Ta data jest związana z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Na całym świecie organizowane są konferencje, debaty związane z książkami i czytelnictwem, uroczystości wręczenia nagród literackich czy spotkania autorskie.
W badaniu przeprowadzonym przez TNS Polska dla Biblioteki Narodowej w 2015 roku lekturę co najmniej jednej książki zadeklarowało 37 proc. badanych, co oznacza, że 63 proc. Polaków nie sięgnęło w ciągu roku po ani jedną książkę. Od 2002 roku regularnie spada też liczba badanych, którzy deklarują czytanie 7 i więcej książek rocznie. W 2002 roku było ich 22,2 proc., w 2014 - 11,3 proc. a w zeszłym roku - 8,4 proc. 34 proc. badanych Polaków najczęściej czyta książki pożyczone od znajomych; 33 proc. - kupuje.
Jak wynika z badania, 18 proc. Polaków deklaruje, że nigdy nie czytało książek, a 57 proc. Polaków przestało czytać książki po zakończeniu nauki. Z kolei 19 proc. Polaków nie ma w domu żadnej książki, a 17 proc. - ma tylko podręczniki i książki dla dzieci. Księgozbiór liczący od 1 do 10 książek ma 20 proc. Polaków; tylko 1 proc. badanych ma więcej niż 1000 książek
W ciągu ostatnich lat spadła liczba osób, które w ciągu miesiąca poprzedzającego wizytę ankietera przeczytały tekst dłuższy niż 3 strony maszynopisu. W 2012 roku zadeklarowało to 57,9 proc. badanych, w 2015 - 45,6 proc.
Dla potrzeb badania stworzono pojęcie "omniczytelnika". Aby znaleźć się w tej grupie należało: przeczytać w ciągu miesiąca poprzedzającego badanie tekst o objętości przynajmniej trzech stron maszynopisu, w ciągu roku - przeczytać co najmniej jedną książkę w całości lub we fragmencie i choć jedną gazetę lub czasopismo, a także czytać wiadomości w internecie. 22 proc. badanych spełniło te warunki, ale 14 proc. nie podjęło żadnej z tych aktywności. Znaleźli się, jak to ujęli autorzy badania, "poza kulturą pisma".
Badanie TNS Polska dla Biblioteki Narodowej zostało przeprowadzone na reprezentatywnej ogólnopolskiej próbie 3049 respondentów w wieku co najmniej 15 lat. Badania czytelnictwa Biblioteka Narodowa prowadzi od 1992 roku co dwa lata, a od 2014 - co rok.
Teresa Gut/PAP/bp
Komentarze (0)
Najnowsze
-
09:59
Praca nad uchwałą antyhałasową w Krakowie wre! Komisja zaakceptowała projekt
-
09:44
Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu w przygotowaniu. Jest apel do narciarzy
-
09:28
Ukradł około... 50 złotych z puszki z datkami na chore dzieci. Był już znany policji
-
09:01
Będą spore utrudnienia dla wiernych. Jeszcze w tym miesiącu ruszy remont tarnowskiej Katedry
-
08:15
Łukasz Kmita: Tusk się cieszy, że Trzaskowski słabnie, bo to zagrożenie dla jego pozycji
-
07:50
Oblodzona trakcja sprawiła problemy w całym kraju. Sytuacja już się poprawia
-
07:41
Porządki na tarnowskiej "Marcince". Do 2030 r. częściowa rekonstrukcja i ograniczenia w dostępie do ruin
-
07:26
Krynica staje się ważnym ośrodkiem światowego sportu. Tylko w tym roku dwie ważne imprezy
-
07:12
Pieniądze z KPO na krakowskie tramwaje. Jest duże dofinansowanie!
-
06:55
"Zamknęli mi usta". 30 lat od zaginięcia Roberta Wójtowicza. Ojciec apeluje do prokuratora generalnego o wznowienie śledztwa
-
06:31
Druga Rosjanka pokonana. Teraz pora na... trzecią. Magdalena Fręch w 3. rundzie AO
-
06:15
Ranking "Perspektywy 2025": V LO w Krakowie na drugim miejscu, Technikum Łączności także
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze