W czwartek wieczorem dyrekcja placówki podpisała porozumienie z Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Lekarzy, który od kilku miesięcy domagał się lepszych warunków pracy, w tym zwiększenia liczby personelu i wyższych pensji. Pierwsi lekarze złożyli wypowiedzenia we wrześniu, ich termin upływał w styczniu. Gdyby rzeczywiście się zwolnili, placówce groziło zamknięcie co najmniej trzech oddziałów i ewakuacja pacjentów.
Warunkiem podpisania porozumienia było wycofanie wypowiedzeń, ale, jak zaznaczyła przewodnicząca OZZL w szpitalu dr Agata Hałabuda, każdy z lekarzy miał indywidualnie podjąć decyzję.
"21 lekarzy wycofało dziś wypowiedzenia. Są to wszyscy, którzy złożyli je pod koniec września 2021. Pozostałe osoby mają jeszcze od 30 do 60 dni na podjęcie decyzji" - powiedziała Pokorna-Hryniszyn. "Szpital funkcjonuje stabilnie, żadne oddziały na ten moment nie są ewakuowane, żadnym na razie nie grozi zamknięcie" – zapewniła.
Ani dyrekcja, ani przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, nie chcieli mówić o zapisach porozumienia. Pierwotnie kwotą wyjściową do negocjacji miały być trzy średnie krajowe, ale w trakcie negocjacji ta kwota została obniżona. Wiadomo też, że - przynajmniej na razie - szpital nie otrzymał więcej pieniędzy.
"Na tę chwilę żadnej realnej finansowej pomocy ze strony władz publicznych szpital nie otrzymał" – oświadczył w czwartek dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego Wojciech Cyrul. Zapewnił, że placówka w najbliższych dniach będzie funkcjonować stabilnie i nie ma groźby ewakuacji pacjentów, ale też przyznał, że realizacja niektórych postulatów lekarzy będzie zależeć od zmiany wyceny pewnych świadczeń oraz dofinansowania szpitala i pomocy w spłacie dotychczasowych zobowiązań placówki.
W tej sprawie dyrektor ma się spotkać 11 stycznia z ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.
Placówka jest zadłużona na ok. 37 mln zł. Co najmniej połowa tej kwoty to należności za świadczenia ze strony NFZ. Wypowiedzenia złożyło 84 lekarzy. Szpital oczekuje nad decyzję pozostałych 63 osób.
Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to największa placówka pediatryczna na południu Polski. Szpital działa we wszystkich dziecięcych specjalnościach pediatrycznych i chirurgicznych. Placówka dysponuje również pełnym spektrum możliwości diagnostycznych i rehabilitacyjnych. Łącznie w szpitalu funkcjonują 22 oddziały i 32 poradnie specjalistyczne. Lecznica dysponuje 409 łóżkami.