Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

2025 rok to możliwy termin otwarcia muzeum w willi Kossakówka w Krakowie

  • Maciej Skowronek
  • date_range Wtorek, 2021.07.13 13:25 ( Edytowany Wtorek, 2021.07.13 16:04 )
Zabytkowa willa przy Jubilacie została kupiona przez miasto Kraków. Tworzeniem nowej instytucji kultury zajmuje się natomiast Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK.

Fot. Maciej Skowronek

Posłuchaj co mówi zastępca dyrektora MOCAK-u Roman Krzysztofik
Przede wszystkim - to już wiadomo - będzie tam muzeum poświęcone życiu i twórczości Kossaków. 
MOCAK ostatecznie zrezygnował z planów utworzenia na terenie Kossakówki Muzeum Historii Sztuki oraz budowy nowego gmachu tuż przy Alejach. Miejsce to będzie więc w całości poświęcona sześciorgu przedstawicielom słynnej rodziny:  trzem malarzom - Juliuszowi, Wojciechowi i Jerzemu (dziadkowi, synowi i wnukowi) oraz trzem pisarkom: Zofii Kossak-Szczuckiej, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Magdaleny Samozwaniec.
Jak mówiła podczas specjalnie przygotowanej prezentacji dyrektorka MOCAK-u Maria Anna Potocka - będzie przestrzeń poświęcona pisarkom - z biblioteką i czytelnią - oczywiście z dziełami wyżej wymienionych. Także każdemu z malarzy będzie poświęcone jedno pomieszczenie.

"Te wszystkie pokoje będą urządzone w stylu epoki, która przypadała na życie poszczególnych malarzy, więc będziemy mieć tutaj atmosferę mieszkalnego wnętrza dekorowanego obrazami poszczególnych twórców, które będzie starało się stworzyć pewną atmosferę takiego zasiedzenia, otoczenia się przedmiotami, które w jakiś sposób odpowiadają filozofii czy poglądom artystycznym, czy pasją artystycznym" - wyjaśnia Potocka.
Jedna z sal wystawienniczych będzie miała też nowoczesny charakter i pozwoli na podróż po stylach malarstwa Kossaków.
Na dole znajdzie się salon, który ma przypominać prawdziwe wnętrze tej willi z lat 40. XX wieku - udało się zdobyć zdjęcia z tamtych czasów.
Wicedyrektor MOCAK-u Roman Krzysztofik ocenia, że odnawianie znajdującego się w złym stanie budynku potrwa 3,5 roku. Prace powinny się zakończyć w połowie 2024 roku, natomiast na otwarcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
13kossa1
Jedna z sal wystawienniczych będzie miała też nowoczesny charakter - tam będzie taka podróż po stylach malarstwa Kossaków.
No i będzie też na dole salon - który - ma przypominać prawdziwe wnętrze tej willi z lat 40-tych 20-tego wieku - bo akurat udało się zdobyć zdjęcia z tamtych czasów.
No i pytanie kiedy to będzie gotowe - trwają przygotowywania do odnowienia budynku, bo on jest naprawdę w fatalnym stanie. 
3,5 roku - tyle trzeba liczyć - mówi wicedyrektor MOCAK-u Roman Krzysztofik. Prace powinny się zakończyć w połowie 2024-tego roku, natomiast na otwarcie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
13kossa2
Pewnie się państwo zastanawiają czy już definitywnie porzucony został pomysł Muzeum Historii Sztuki - który pierwotnie był tam planowany, a o który zrobiła się wielka awantura.
Otóż - TAK - jeśli chodzi o Kossakówkę. Maria Anna Potocka pytana o to podczas debaty - przekonywała, że to MOCAK sam postanaowił jednak porzucić ten pomysł. Przypomnę, że w planach było dobudowanie dodatkowego gmachu tuż przy Alejach
13kossa3
No chyba nie trzeba tu nic dodawać - chociaż Maria Anna Potocka zapowiedziała, że wcześniej czy później zrobi Muzeum Historii Sztuki Polskiej.
Fot. Marek Lasyk

Fot. Marek Lasyk

"Data zakończenia prac w Kossakówce to druga połowa 2024 roku. Ponieważ chcemy wieszać tam wypożyczone z Muzeum Narodowego oryginalne dzieła rodziny Kossaków, kilka miesięcy budynek musi postać, pooddychać, ustabilizować kliamat, więc myślę, że początek 2025 roku to jest czas otwarcia Kossakówki" - mówił podczas debaty poświęconej Kossakówce Krzysztofik.
Maria Anna Potocka pytana podczas debaty o kontrowersyjny pomysł pierwotnie planowanego Muzeum Historii Sztuki przekonywała, że to MOCAK sam postanowił porzucić ten projekt.

"Wszystko jest oczywiście możliwe, tylko istnieje coś takiego jak pewna kalkulacja czasu i ekonomii. Mój projekt był projektem czasowo i ekonomicznie zbyt skomplikowanym jak na to miejsce" - dodała Potocka i zapowiedziała, że wcześniej czy później stworzy Muzeum Historii Sztuki Polskiej.
Autor:
Maciej Skowronek

Opracowanie:
Łukasz Konatowicz

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię