„Krakowskie święto literatury będzie w tym roku szczególnie bogate. 15. edycja Festiwalu Conrada zbiega się w czasie z 10. rocznicą nadania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO. Program główny festiwalu wypełnią spotkania z pisarkami i pisarzami z pięciu kontynentów. Nie mniej ważne są dla nas wydarzenia towarzyszące, skierowane do czytelniczek i czytelników w każdym wieku. Przygotowaliśmy między innymi pasmo dla dzieci i rodzin, pasmo filmowe oraz spotkania z cyklu »Conrad po godzinach«. Zapraszamy też na wydarzenia odbywające się u naszych partnerów – w Domu Norymberskim i w Instytucie Cervantesa” – mówi Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada i kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Pasmo filmowe
„Od samego początku Festiwal Conrada prezentuje literaturę w relacji z innymi sztukami, wśród których szczególnie doceniamy film. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji są »Migracje« i właśnie temu tematowi poświęconych jest sześć dzieł, na które zdecydowanie warto wybrać się do kultowego Kina Pod Baranami” – przekonuje Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.
Pasmo dla dzieci i rodzin
Bogaty program wydarzeń dla młodych czytelniczek i czytelników również koncentruje się na zagadnieniu migracji. Zaplanowano między innymi warsztaty edukacyjno-plastyczne, podczas których Barbara Caillot i Aleksandra Karkowska – autorki książki Marsz, marsz Batory – zabiorą dzieci w podróż legendarnym transatlantykiem. Równie wiele atrakcji dostarczy premiera komiksu Tomasza Samojlika i Adama Wajraka pod tytułem Detektyw Wróbel i struty dziób. Warstwą wizualną zachwycą warsztaty podróżnicze z Jakobem Wegeliusem, pochodzącym ze Szwecji pisarzem oraz ilustratorem. W Polsce do tej pory ukazały się dwie jego książki, a podczas Festiwalu Conrada premierę będzie miała trzecia – Esperanza. Spotkania i warsztaty odbędą się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.
Wśród różnorodnych aktywności z pasma dla dzieci i rodzin znalazły się również spektakl Teatru Uszytego Dong, co ma świecący nos, czytanko-śpiewanka w wykonaniu Marty Filipiuk-Michniewicz i Wassima Ibrahima czy gra miejska, która poprowadzi nas śladami pisarzy i pisarek związanych z Krakowem. Wydarzenia odbędą się w dniach 27–29 października.
Conrad po godzinach
„Festiwal Conrada to dziś nie tylko edycja główna, ale też liczne działania, które realizujemy w ciągu całego roku. Postanowiliśmy zmienić Conrada w imprezę kroczącą, gdyż zależy nam na stałym kontakcie z naszą publicznością. Służy temu między innymi cykl »Conrad po godzinach«” – wyjaśnia Grzegorz Jankowicz. Czytelniczki i czytelnicy spotkają się z Barbarą Klicką, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia, z okazji premiery jej książki Reneta. W dyskusji o Chłopkach – jednym z najgłośniejszych reportaży ostatnich miesięcy – weźmie udział autorka, Joanna Kuciel-Frydryszak. Gośćmi rozmowy o ostatniej książce Adama Zagajewskiego, poświęconej malarzowi i intelektualiście Józefowi Czapskiemu, będą znawca literatury Andrzej Franaszek i pisarka oraz tłumaczka Anna Arno. Ważny punkt programu „Conrada po godzinach” stanowi spotkanie z poetką Alice Lyons. Tytuł wydarzenia – Reverse migration – nawiązuje do specyficznych doświadczeń autorki, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale po latach zamieszkała w Irlandii, skąd pochodzi jej rodzina.
Tradycyjne rozmowy to jednak nie jedyny rodzaj spotkań z literaturą, jakie zaplanowali organizatorzy. W programie znalazł się też spacer, którego uczestnicy będą zwiedzać księgarnie, antykwariaty i siedziby krakowskich wydawnictw. Z kolei w księgarni Lokator odbędzie się performatywne czytanie tekstów z Antologii Kursu Pisania Powieści, organizowanego w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO. Wydarzenia z cyklu „Conrad po godzinach” przypadają na 21 i 22 października.
Wydarzenia partnerskie
Organizatorzy Festiwalu Conrada zapraszają także do zaprzyjaźnionych instytucji. 19 października w krakowskiej siedzibie Instytutu Cervantesa przy ul. Kanoniczej 12 czekają nas wydarzenia poświęcone twórczości Roberta Bolaña, jednego z najbardziej znanych pisarzy chilijskich. W ten sposób obchodzona jest 70. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci autora głośnej powieści Dzicy detektywi. Zaplanowano między innymi sesję naukową, debatę, a także błyskawiczny konkurs poetycko-graficzny.
Z kolei w niedzielę 22 października w Domu Norymberskim w Krakowie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Uchylić fałdy zasłon. Prace artystek i artystów nawiązują do dziedzictwa Lilly Reich, jednej z pierwszych kobiet zajmujących się profesjonalnie designem i architekturą wnętrz, współpracowniczki i partnerki Miesa van der Rohego, a także współautorki wielu jego projektów. Jej spuścizna została na wiele lat zasłonięta grubą kotarą, którą powoli zaczynamy odsuwać.
Więcej informacji o programie i lokalizacjach poszczególnych wydarzeń można znaleźć na
http://conradfestival.pl/Organizatorami
Festiwalu Conrada są Miasto Kraków, KBF: operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO i Fundacja Tygodnika Powszechnego.
Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Promocja Czytelnictwa.
- A
- A
- A
15. Festiwal Conrada- program wydarzeń towarzyszących
Seanse filmowe, premiery książkowe, sesja naukowa, wystawa i spacer po literackich zaułkach Krakowa – to tylko część spośród wydarzeń, które towarzyszyć będą programowi głównemu 15. Festiwalu Conrada. Bogato prezentuje się pasmo dla dzieci i rodzin, obejmujące warsztaty, spektakl i czytanko-śpiewankę. Wszystko to od 19 do 29 października w Krakowie.
Autor:
Katarzyna Fortuna
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:05
Jak biegać z psem? Nie mamy pojęcia. Częściej szkodzimy i zapominamy o zwierzęciu.
-
20:44
Kupa roboty – Tarnów walczy z psimi odchodami na ulicach
-
20:22
W Krakowie rozpoczyna się 18. festiwal Mastercard Off Camera
-
20:14
Derby Małopolski na remis
-
19:17
Kontrowersje wokół Targów Myśliwskich w Krakowie. Wojewoda Klęczar: „Nie możemy wszystkiego zakazywać”
-
18:24
Jeden z największych browarów w Polsce świętuje 180-lecie istnienia
-
17:55
Autobus-reklama przed Galerią Krakowską. "Nie mamy podstaw prawnych, by go usunąć"
-
17:27
Puszcza znowu przegrała z Pogonią. Dramat w Niepołomicach
-
16:38
Żałoba narodowa po papieżu Franciszku: gest szacunku czy polityczna gra?
-
16:27
Po latach oczekiwań rusza budowa brakującego odcinka drogi z Brzeska do Szczurowej. Mieszkańcy: „Nie chcemy ginąć"
-
15:55
Trzebinia: poważne utrudnienie na A4
-
15:49
Kradł tablice rejestracyjne i jechał tankować na stacje. Amator "darmowego" paliwa zasiądzie na ławie oskarżonych
-
15:17
FILM | Rekomendacje pokazów plenerowych Mastercrad OFF Camera
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze