To są pierwsze umowy. Kraków już złożył kilkadziesiąt kolejnych umów w ramach programu 'Zielona transformacja miast' i do pierwszego kwartału przyszłego roku pozyska środki wysokości około 200 milionów złotych
- mówiła podczas konferencji prasowej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, minister funduszy i polityki regionalnej.
Planowanych jest 47 umów, bo na dofinansowanie tylu zadań z KPO Kraków złożył wniosek. Łączna ich wartość to ponad 148 milionów złotych. 
To są umowy podpisywane według priorytetów, które wynikają wprost z KPO. Jednym z tych priorytetów jest zielona transformacja, ale oczywiście są różne inne
- mówi prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Pożyczki z KPO w ramach Zielonej Transformacja Miast są udzielane na okres do 20 lat. Oprocentowanie pożyczki wynosi zero procent w projektach, które nie generują przychodu do budżetu miasta oraz 1 procent w przypadku projektów, które przynoszą przychód. Pożyczka nie wiąże się z prowizją, ani opłatami za jej udzielenie i obsługę. 
Celem programu "Zielona transformacja miast" jest przekształcenie zarówno małych miasteczek jak i dużych metropolii w taki sposób, żeby były czystsze, posiadały ekologiczne środki transportu i wykorzystywały ekologiczne źródła energii. Łącznie w puli zielonej transformacji jest 40 miliardów złotych z KPO.