Ranking, dotyczący najlepszych lokalizacji dla outsourcingu, corocznie opracowuje międzynarodowa firma Tholons, zajmująca się doradztwem strategicznym w zakresie outsourcingu i inwestycji. W czołowej setce znalazły się także dwa inne polski miasta Warszawa (miejsce 32.) oraz Wrocław (pozycja 65.). W porównaniu z ubiegłoroczną edycją Warszawa przesunęła się do góry o cztery miejsca, a Wrocław o 10. Awans stolicy Dolnego Śląska był największy w całym zestawieniu.

Ranking jest przygotowywany w oparciu m.in. o ilość i jakość zasobów ludzkich, wykształcenie pracowników dostępnych na danym rynku pracy, koszty prowadzenia działalności, dostępną infrastrukturę, ryzyko inwestycyjne i jakość życia. W Krakowie w sektorze pracuje ponad 30 tys. osób - głównie absolwentów krakowskich uczelni wyższych.

Jan Lewanowicz, wiceprezes Aspire (organizacji zrzeszającej firmy z branży) przekonuje, że Kraków ma szanse jeszcze awansować w zestawieniu. -Najważniejsze jest jednak, że Stolica Małopolski pozostała w ścisłej dziesiątce - przekonywał Lewanowicz. I dodał, że zainteresowanie Krakowem jest cały czas bardzo duże. -Regularnie przyjeżdżają do Krakowa przedstawiciele firm, które szukają dla siebie nowych lokalizacji, jestem przekonany że w tym roku zaczną u nas działać kolejne duże korporacje - zapewniał Lewanowicz.

W Krakowie zainwestowały m.in.: Lufthansa, Shell, Capgemini, UBS, HSBC, Luxoft, Motorola.