Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Kraków dusi się od smogu. Prezydent Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2016.11.24 06:27 ( Edytowany Niedziela, 2021.05.30 23:08 )
Po kilku dniach względnie dobrego powietrza, Małopolska dusi się od smogu. W Krakowie i Skawinie sytuacja jest zła. Normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych w powietrzu są mocno przekroczone. O 23.15 zapadnie decyzja, czy w piątek w Krakowie zostanie wprowadzona darmowa komunikacja miejska. Specjalny apel do mieszkańców wystosował prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fot. Bartłomiej Cichoń

Posłuchaj materiału Grzegorza Krzywaka
Tuchów tonie w smogu

"Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że w piątek zostanie wprowadzona darmowa komunikacja miejska. Dane ze średniej krótkiej, liczonej od godz. 12.00 pokazują 146 ug/m3, więc niewiele brakuje, bo musi osiągnąć 150 ug/m3" - mówi Radiu Kraków Witold Śmiałek, prezydencki doradca ds. smogu. 

Tymczasem prezydent Majchrowski zwrócił się z apelem do mieszkańców Krakowa: 

"Zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o korzystanie z komunikacji miejskiej i pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach.Jednocześnie proszę tych wszystkich, którzy ogrzewają swoje mieszkania piecami węglowymi o to, by zwrócili uwagę na jakość spalanego w nich węgla i nie spalali w nich odpadów domowych. (...)Jeżeli jesteście Państwo właścicielami kominków opalanych drewnem, nie będących jedynym źródłem ogrzewania mieszkania, uprzejmie proszę o rozważanie możliwości czasowego zaprzestania ich użytkowania" - czytamy w apelu prezydenta Jacka Majchrowskiego. 

ZOBACZ APEL

 

 

Z darmowej komunikacji miejskiej będą mogły korzystać osoby legitymujące się dowodem rejestracyjnym i tyle towarzyszących im osób, ile miejsc siedzących jest w aucie. To rozwiązanie ma skłonić kierowców do pozostawienia samochodów w domu w dniach, gdy panuje smog.

Informacje o wprowadzeniu darmowej komunikacji będą przekazywane po 17.15 lub po 23.15 (w przypadku, gdy nastąpi przekroczenie poziomu 150 przez "średnią krótką") i będą publikowane na stronie krakowskiego magistratu www.krakow.pl oraz przekazana do krakowskich mediów. Znajdzie się również na profilu Kraków PL w mediach społecznościowych, tablicach informacji pasażerskiej zlokalizowanych na przystankach autobusowych i tramwajowych, w systemach BUS TV.

 

 

Zalecenia dotyczące ochrony zdrowia:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy, powinny podjąć następujące środki ostrożności:

- unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;

- ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;

- osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.

 


Przenośne pyłomierze rozstawione w ramach wspólnej akcji Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego w podkrakowskich gminach już o świcie pokazały ponad czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych norm w Wieliczce i Zabierzowie i niemal trzykrotne w Mogilanach. Spore przekroczenia norm notowane były także w Olkuszu, Trzebini i Nowym Targu. W Tarnowie i Nowym Sączu stan powietrza też się gwałtownie pogorszył.

Stan jakości powietrza można sprawdzać TUTAJ.

Wyniki z przenośnych pyłomierzy w ramach akcji Polskiego Alarmu Smogowego i Radia Kraków można znaleźć TUTAJ.

 

 

 

 

 

 

 

(RK/krakow.pl/ko)

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię