Utrata danych może spotkać każdego, nawet użytkowników bardzo rozbudowanych systemów informatycznych o czym można poczytać na stronie poświęconej odzyskiwaniu danych z macierzy RAID oraz na wielu innych blogach firm zajmujących się profesjonalnymi usługami przywracania danych jak np https://xdr.pl .
Do awarii może dojść w każdym momencie i nie ma tu znaczenia czy używamy dysku HDD, SSD, Pendrive czy trzymamy dane na specjalnym serwerze NAS. Z tego względu warto się zabezpieczyć i wykonywać cykliczne kopie zapasowe.
Czym jest kopia zapasowa?
Kopia zapasowa jak sama nazwa wskazuje to kopia danych wykonana na oddzielny nośnik i przechowywana na wypadek awarii w bezpiecznym miejscu. To właśnie cykliczne jej wykonywanie gwarantuje bezpieczeństwo danych. Kopie zapasowe możemy podzielić na dwie główne kategorie:
Pełna kopia – oznacza, że za każdym razem wykonujemy Backup wszystkich naszych danych. Jest ona dość kosztowna szczególnie jeśli posiadamy duże ilości danych i często musimy ją wykonywać. Tego typu rozwiązanie daje nam łatwość odtworzenia danych w przypadku awarii.
Kopia przyrostowa – polega na tym, że raz wykonujemy pełny backup, a każdy następny kopiuje tylko pliki, które zostały zmodyfikowane lub utworzone. Takie rozwiązanie jest oszczędniejsze co do miejsca, którego potrzebujemy na nasze kopie ale w razie awarii musimy odtworzyć wszystkie kopie po kolei
Istnieją również mieszane rozwiązania, które na przykład wykonują pełną kopię raz na tydzień a każdego następnego dnia kopie przyrostowe.
W zależności od zasobów jakimi dysponujemy kopie możemy wykonywać ręcznie lub automatycznie za pomocą specjalnych programów. Najważniejsze jednak jest to, aby backup robić.
Z czym często mylony jest backup?
Backup, czyli kopia zapasowa często mylona jest na przykład z:
- Inwentaryzacją danych – wiele osób przy wymianie komputera lub laptopa robi porządki i np. kopiuje dane na zewnętrzny dysk twardy. Komputer jest przekazywany komuś innemu lub utylizowany a dane pozostają na jednym nośniku – to nie jest backup.
- Wersjonowaniem plików – czyli trzymaniem na komputerze wielu coraz to nowszych wersji plików, które tworzymy. Niby jest to wiele wersji ale nadal są w jednym miejscu i w razie awarii utracimy dostęp do wszystkich.
- Serwerami NAS lub macierzami RAID – to temat, który powraca jak bumerang. Fakt, że macierze RAID i serwery NAS posiadają wiele zabezpieczeń na wypadek awarii w tym wewnętrzne kopie zapasowe nie oznacza, że nie ulegają awariom. Wiele osób się już o tym przekonało o czym można poczytać na wspomnianej już wyżej stronie internetowej.
Do wykonania kopii zapasowej można użyć dowolnego nośnika. Wszystko zależy od tego ile mamy danych, jak bardzo rozbudowane są nasze systemy operacyjne oraz czy i które dane są ważne.