Kopalnia Soli w Bochni. Fot. M. Skowronek
Kopalnia Soli w Bochni to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu i największy skarb Bocheńszczyzny. Tradycja wydobycia soli sięga zamierzchłych czasów, gdy minerał pozyskiwano przez odparowanie solanki.
Już w XIII wieku w Bochni powstał zakład wydobywczy, a z upływem czasu i postępem techniki sól zaczęto pozyskiwać ręcznie, za pomocą prochu strzelniczego i z użyciem kombajnu kopalnianego. W kopalni można zobaczyć wirtualne sztolnie, a nawet porozmawiać z postaciami historycznymi.
(…) z XIII wieku przenieśliśmy się do czasów króla Kazimierza Wielkiego, a do króla Kazimierza przyjechali dwaj kupcy z Włoch. Chcą od króla wydzierżawić kopalnię, za tą dzierżawę będą królowi płacić 3,5 tony srebra rocznie. Będzie to stanowić jedną trzecią całego dochodu do skarbu państwa. Skoro to Włosi, to wypada się z nimi tutaj przywitać po włosku. U nas można z nimi „porozmawiać” np. z Paulino Cavaldo da Genova” – opowiada przewodniczka po kopalni Agnieszka Cichostępska.
Posłuchaj wirtualnej postaci z kopalni - Paulino Cavaldo da Genova
Niezwykłe dzieje obiektu, zmieniające się techniki wydobycia oraz trudy codziennej pracy górników, zostały dzięki wsparciu z funduszy europejskich odtworzone i przybliżone zwiedzającym. Poprzez zastosowanie nowoczesnych technik multimedialnych goście kopalni podróżują w czasie.
Mogą też poczuć zapachy, zobaczyć obrazy i usłyszeć dźwięki, które oddziałują na wyobraźnię i sprawiają, że wizyta na długo zapada w pamięć. Realizacja projektu sprawiła, że nieużywane kopalniane korytarze wypełniły się życiem.
Dyrektor Uzdrowiska Kopalnia Soli Bochnia Patrycja Jamróz podkreśla ważną rolę edukacyjną tego miejsca.
Dzięki dotacji unijnej powstała wyjątkowa na skalę europejską multimedialna trasa turystyczna. Innowacyjna przede wszystkim. Przekazująca w postaci dźwięku, obrazu, ruchu całą historię średniowiecza, kopalni, wydobycia. Multimedia bardzo uatrakcyjniły całą naszą trasę turystyczną. Pozwoliły dotrzeć właśnie do takiego najmniejszego turysty, jak i również do osób starszych. Inwestycja, tak jak zdążyliśmy zobaczyć, przejść, są to stanowiska, są to ekspozycje, są to filmy, które zostały nagrane przy pomocy różnych aktorów – mówi.
Młodzi turyści doceniają atrakcje przygotowane w kopalni.
Bardzo fajnie, ciekawie, naprawdę zainteresowało mnie to. Nie miałbym problemu z tym, żeby odwiedzić to miejsce drugi raz – deklarują.
Kopalnia dysponuje miejscami noclegowymi dla gości. Można też popływać łódką albo zagrać w piłkę na podziemnym boisku.
Wartość zrealizowanego projektu to 2,81 mln zł, dofinansowanie z UE wyniosło 807,47 tys. zł.