1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Tak, powinna być przywrócona stawka sprzed 2009 roku dla najlepiej zarabiających Polaków. Uchylający się podatnicy powinni być „szczególnie” traktowani przez organy skarbowe.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Uważam, że wydłużenie przez Platformę Obywatelską wieku emerytalnego było nieuczciwe, a propozycja PIS jest nierealna dla ekonomii Rzeczpospolitej. Uważam, że propozycja Sojuszu Lewicy Demokratycznej jest uczciwa i bierze pod uwagę przyszłość ekonomiczną naszego państwa. Czyli emerytura – uzależniona od stażu pracy – nie od wieku.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Nie. NFZ jako instytucja z dużym doświadczeniem powinna być modernizowana. Państwo powinno przyznać się do braku możliwości świadczenia terminowych usług dla wszystkich potrzebujących i partycypować w kosztach leczenia. Tym samym jeżeli osoba chora zdecyduje się na leczenie, zabieg lub operację prywatnie, powinna uzyskać prawo do odpisu podatkowego przez nią samą lub jej najbliższą rodzinę.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Zmiana waluty powinna być uzależniona od naszej polityki zagranicznej, głównie z wschodnimi sąsiadami. Jeżeli zamierzamy zwiększyć eksport na wschód powinniśmy wstrzymywać się z przejściem na euro. Jeżeli będziemy prowadzić nadal politykę wschodnią na tak słabym poziomie, jak dotychczasowy, wprowadzenie euro ma mniejsze znaczenie dla Polski.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Tak. Na problem ludzi potrzebujących naszej pomocy powinna zostać nałożona nakładka ich przyszłości w naszym społeczeństwie. Uchodźcy to w pewnej części chrześcijanie. Polska ze względu na swoje katolickie tradycje powinna kierować się kryterium wyznania, pomagając osobom, których życie jest zagrożone.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Kwestia prawa do aborcji jest uregulowana. In vitro powinno być refundowane przez państwo.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Uchwalona. Sprawa jest oczywista i nie powinna być już dyskutowana.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Tak. Oczywiście, należy powrócić do systemu ośmiu klas podstawówki. Każdy rodzic posiadający dziecko w wieku gimnazjalnym wie, że nie należy dziecka w okresie buntu przenosić do nowego środowiska. Nauczyciele również wypowiadają się bardzo negatywnie na temat tej reformy. Nie artykułują tego głośno, bojąc się o redukcję zatrudnienia.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Należy pozostawić decyzję rodzicom, a szkoły podnosząc standardy placówek same obalą ich obawy. Dla przykładu, doskonale zarządzana Szkoła Podstawowa nr 1 w Stargardzie Szczecińskim nie dysponuje wolnymi miejscami dla sześciolatków, z powodu zbyt dużej ilości aplikujących dzieci i rodziców. Jeżeli spojrzymy uczciwie na problem sześciolatków, to wyłoni nam się prawda o zbyt małej ilości przedszkoli. Uważam, że państwo nie powinno blokować przedsiębiorców, którzy budują prywatne przedszkola, ale pomóc im uruchamiając ulgę podatkową dla rodziców, wynikającą z tytułu uczęszczania dziecka do prywatnego przedszkola.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Tak. Przy bombardującej nas ilości programów „śmieciowych”, o małej wartości edukacyjnej, musi istnieć telewizja kierująca się nie tylko zyskiem i liczbą reklamodawców, ale także innymi, wyższymi wartościami. Konieczne jest jednak, aby była ona zabezpieczona prawnie przed wpływami aktualnie rządzącej partii politycznej.