Jak przebiega proces uzyskania recepty online?
W przypadku nagłej choroby i konieczności uzyskania nie tylko e-zwolnienia, ale i e-recepty, należy skorzystać z formularza na stronie: https://medicept.pl/. Należy podać dane osobowe, a także wypełnić formularz medyczny, podając swoje objawy, a także uiścić opłatę. W ramach procesu istotne znaczenie ma także teleporada lekarska bądź e-konsultacja za pomocą chatu online. Lekarz kontaktuje się z pacjentem w wybranym przez niego terminie i przeprowadza wywiad medyczny. Może też poprosić o dokumentację medyczną. Jest ona gromadzona i dostępna na Internetowym Koncie Pacjenta na platformie pacjent.gov.pl. Możliwość uzyskania e-recepty jest przydatna dla osób, które są przewlekle chore i nie mogą skorzystać z tradycyjnej wizyty lekarskiej. E-konsultacja pozwala im na uzyskanie e-recepty nawet w 15 minut.
Jakie są zalety recepty online?
Przede wszystkim decydując się na e-receptę, nie trzeba wybierać się do przychodni i czekać w długich kolejkach. Można umówić się na konkretny dzień i godzinę. Konsultacja nie jest długa ani skomplikowana. W formularzu medycznym można już wskazać leki, jakie chce się uzyskać, zalecaną przez lekarza dawkę oraz ilość opakowań. Warto wiedzieć, że w ramach tej usługi można uzyskać e-receptę na 3 leki. Podajesz swoje dane i adres e-mail, na który po e-konsultacji zostaje przesłana recepta elektroniczna. Nie trzeba jej drukować, wystarczy otworzyć e-mail w aptece i pokazać kod kreskowy lub podać przypisany kod oraz PESEL. W przypadku wstydliwych dolegliwości forma e-konsultacji może być bardziej komfortowa dla pacjenta, co może dotyczyć np. infekcji intymnych czy leczenia otyłości. Nie trzeba wychodzić z domu, by skonsultować się z lekarzem, uzyskać poradę i receptę na leki. Osoby, które cierpią na schorzenia przewlekłe takie jak cukrzyca, łuszczyca czy nawet alergia mogą skorzystać z możliwości uzyskania recepty na stale przyjmowane leki. To dobre rozwiązanie dla tych osób, które nie mają czasu, czy też możliwości udać się do przychodni na tradycyjną wizytę lekarską.
Czy korzystanie z recept online jest bezpieczne?
Platformy do obsługi e-recept są intuicyjne i dobrze chronią wszystkie wrażliwe dane. Są odpowiednio zabezpieczone chronionym protokołem. Lekarz nigdy nie wystawia e-recepty bez uprzedniej e-konsultacji, zatem jej wystawienie poprzedza wywiad medyczny z pacjentem. Dzięki temu może dopytać o podane przez pacjenta objawy i przepisać odpowiedni lek. Warto wiedzieć, że po e-konsultacji lekarz może wystawić nawet antybiotyk, przy czym ma prawo również odmówienia wystawienia e-recepty, co dotyczy schorzeń przewlekłych, gdy nie zostanie przedstawiona dokumentacja medyczna. Warto pobrać ją z IKP, by móc udostępnić ją w czasie trwającej konsultacji.
Warto korzystać z aplikacji i platform pozwalających na uzyskanie recept elektronicznych. W ten sposób można znacząco zaoszczędzić czas, a jednocześnie odpowiednio zadbać o swoje zdrowie. Warto pamiętać, że za taką usługę trzeba zapłacić, gdyż platformy do wystawiania recept nie mają podpisanych umów z NFZ. Koszty jednak nie są duże, a gdy chce się uzyskać receptę szybko, np. na tabletki antykoncepcyjne czy stale przyjmowane leki, to warto skorzystać z tej opcji.