Niestety świadomość nie jest powszechna. Na ostatniej konferencji ministerstwa zdrowia podano informację o tym, że teraz to lekarz będzie kierował na badanie, nie było mowy o zmianach w finansowaniu - mówi Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kierują na testy, nie informując pacjentów, że ci muszą zapłacić kilkaset złotych.
- A
- A
- A
Koniec darmowego testowania na Covid-19. Nawet ze skierowaniem trzeba słono zapłacić
Test na Covid-19 na własny koszt. Od 1 kwietnia nie obowiązują już umowy zawarte przez NFZ z laboratoriami, aptekami czy punktami mobilnymi. Czy lekarze mają świadomość, że mimo skierowania pacjent musi zapłacić za badanie?Jak podkreśla Aleksandra Kwiecień, rzeczniczka małopolskiego oddziału NFZ - decyzja o zmianach wynika z tendencji spadkowej średniej liczby zakażeń.
Sprawa jest jednak skomplikowana. Lekarze POZ mogą sprawdzić stan pacjenta przez szybki test antygenowy. Takie testy są darmowe. Przychodnie mogą zamówić je w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. W przypadku testu PCR - tutaj trzeba już zapłacić. Te testy może zlecić lekarz przed przyjęciem do szpitala, jeśli uzna to za konieczne. W praktyce test PCR będzie stosowany w wypadku ostatecznego potwierdzenia, lub wykluczenia, czy objawy infekcji są wywołane koronawirusem .
Decyzji o wprowadzeniu płatności nie rozumie Jerzy Friediger, dyrektor Szpitala im. Żeromskiego w Krakowie. "Trudno mi odpowiadać, jakimi meandrami przechodzi myśl pana ministra i jak to się stało, bo badania diagnostyczne wykonywane na zlecenia lekarz powinny być bezpłatne"
W podobnym tonie wypowiada się wirusolog Krzysztof Pyrć i podnosi jeszcze jedną kwestię. Czy kiedy przyjdzie jesień i osoby szczepione w zeszłym roku, których odporność będzie spadać, czy szczepionka będzie refundowana, czy nie i czy te osoby będą miały dostęp do diagnostyki i leczenia. Czy dostęp będzie płatny, bo to oznacza dyskryminację ekonomiczną osób, które najbardziej będą leczenia potrzebować.
Specjalistka chorób zakaźnych profesor Anna Boroń-Kaczmarska podkreśla, że chociaż liczba zakażeń systematycznie spada, epidemia się jeszcze nie skończyła i wciąż nie wiadomo, czy nie pojawią się nowe mutacje koronawirusa. Może koronawirus SARS-CoV-2 zostanie niedługo zaliczony do grupy wirusów powodujących przeziębienie, oby tak było. Ale do momentu, w którym pandemia nie zacznie ewidentnie spadać na całym globie i przestaną być generowane nowe warianty genetyczne tego wirusa, należy być ostrożnym, a nie uważać, że problemu nie ma.
W szpitalach z powodu COVID-19 jest leczonych około 4 tysięcy chorych z COVID-19.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
-
11:44
Krynica ma już nowy parking. Będzie odpłatny, ale kwota jest niewielka
-
10:10
Pikający telefon, czyli jak przetrwać na grupie rodzicielskiej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze