Profesor Janusz Majcherek, filozof i socjolog z Akademii WSB zaznacza, że pytania mają z góry założoną tezę
- A
- A
- A
Komentarze ws referendum: "Pytania są tendencyjne"; "To referendum partyjne"
Dziś poznaliśmy ostatnie z 4 pytań referendalnych, które brzmi: Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi? Politycy Zjednoczonej Prawicy pytania prezentują od piątku. Pierwsze brzmi: Czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw? Drugie: Czy jesteś za podwyższeniem wieku emerytalnego wynoszącego dziś 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn? Trzecie jest najbardziej rozbudowane: Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską? Jak treść i formę tych pytań komentują eksperci?Pytania zadane są w taki sposób, żeby sugerować odpowiedź, a w spotach, w których politycy Zjednoczonej Prawicy prezentują pytania, jest kratka z zaznaczoną odpowiedzią. Sugestia jak najdalej posunięta.
Jego zdaniem politycy Zjednoczonej Prawicy celowo wybrali tylko te zagadnienia, w których czują duże poparcie. Profesor Majcherek podkreśla, że zignorowano między innymi głos Trzeciej Drogi, która wnioskuje o referendum ws. aborcji. Nie przygotowano również pytań o wymiar sprawiedliwości.
Jak usłyszał nasz reporter - te pytanie, które się pojawiły są nieprecyzyjne i mogą wprowadzać w błąd:
Pytania są pod tym względem mętne, bo co to oznacza czy jesteś za wyprzedażą? Czy jesteś za prywatyzacją, czy nie? Wyprzedaż to pojęcie niejednoznaczne. To samo dotyczy relokowania uchodźców. Ono jest nieprecyzyjne z mnóstwa powodów, począwszy od tego, że Unia Europejska wcale od Polski nie oczekuje, żeby w tym procesie partycypowała - Pani komisarz stwierdziła, że Polska mogłaby wręcz skorzystać z unijnej pomocy, ze względu na to, że przyjęła wielu uchodźców z Ukrainy - a kończąc na tym, że w ostatnim czasie do Polski napłynęło wielu imigrantów, sprowadzonych przez obecnie rządzącą ekipę.
ZUS poinformował, że liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń od stycznia wzrosła o 40 tysięcy. W sumie to już milion obcokrajowców, wciąż najliczniejszą grupę stanowią obywatele Ukrainy, ale rośnie migracja z Nepalu, Indonezji czy Uzbekistanu.
Także Bartosz Brzyski, politolog z Klubu Jagiellońskiego podkreśla, że jest to referendum partyjne
Faktycznie pod względem konstrukcji jest to referendum partyjne, bo ewidentnie stronnicze i korzystne dla partii rządzącej, a pytania nie są wolne od oceny. Zgadzam się z zarzutami formułowanymi pod adresem tego referendum
Chodzi między innymi o sformułowania: nielegalni imigranci, biurokracja europejska czy o wspomnianą wcześniej wyprzedaż.
Brzyski podkreśla, że treść pytań wpływa na to, jakie uzyskamy odpowiedzi:
Gdybyśmy inaczej sformułowali pytania, chociażby o politykę migracyjną, czy prywatyzację, to być może uzyskalibyśmy inne odpowiedzi. Ważniejsza jest kwestia czy ponad 50% Polaków zdecyduje się oddać głos, a nie to, jakie będą odpowiedzi. Jeśli ktoś się mnie pyta, czy chcę być piękny i młody, to raczej odpowiadam, że tak. To są pytania, które w jakiś sposób mają autoryzować politykę obecnie prowadzoną.
Rozmówcy podkreślają, że istotne jest to, czy referendum w ogóle będzie ważne. By tak się stało, musi wziąć w nim udział ponad połowa uprawnionych do głosowania.
Do bojkotu referendum namawia opozycja, która informuje, że nie trzeba brać wszystkich kart do głosowania.
Zdaniem Bartosza Brzyskiego połączenie referendum z wyborami zadziała profrekwencyjnie. Jeśli jednak ktoś będzie chciał oddać głos w referendum, to prawdopodobnie bliżej mu będzie do partii rządzącej.
Komentarze (0)
Zobacz także
Najnowsze
-
22:02
Karol Nawrocki w Nowym Sączu: Nasza pomoc nie spotkała się z najmniejszą wdzięcznością państwa ukraińskiego
-
21:46
Byłe selekcjoner jednostki NIL: W wojskach specjalnych najważniejszy jest człowiek
-
21:03
Kto barwi krakowskie rzeki? Zielona Wilga, czerwony potok Rzewny...
-
18:53
Prof. Bartłomiej Biga: "Populizm w ekonomii to zbyt uproszczona odpowiedź na poważny problem"
-
18:20
Co kryją krypty kościoła w Chrzanowie? Naukowcy już to wiedzą
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze