1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Tak. Jednym z postulatów partii Razem jest wprowadzenie progresywnej stawki podatkowej, by ludzie najmniej zarabiający mogli być obciążeni podatkami w mniejszym stopniu. Dużym problemem, z którym chcemy walczyć, jest unikanie opodatkowania – chcemy uszczelnić system podatkowy, by najbogatsi Polacy wspierali poprzez płacone podatki polską gospodarkę.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Wiek emerytalny powinien przede wszystkim wynikać ze stażu pracy. Głównym problemem nie jest sam wiek przechodzenia na emeryturę, ale jej wysokość, wynikająca z niskich zarobków Polaków. Wśród naszych postulatów jest wprowadzenie emerytury obywatelskiej, finansowanej z budżetu państwa, umożliwiającej zaspokojenie podstawowych potrzeb.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Tak. Opieka zdrowotna powinna być dostępna dla wszystkich obywateli bez nadmiernych przeszkód, wynikających z biurokracji. Finansowanie bezpośrednio z budżetu pozwoli przenieść część pieniędzy dotychczasowo utrzymujących aparat biurokratyczny na cele związane bezpośrednio z leczeniem.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Wybór euro przez Polskę powinien uwzględniać sytuację w strefie euro oraz możliwości gospodarcze Polski. W najbliższych latach przyjęcie euro przez Polskę byłoby niekorzystne ze względów ekonomicznych. W przyszłości, gdy ustabilizuje się sytuacja w eurolandzie oraz polepszy się ekonomiczna sytuacja naszego kraju, przyjęcie euro może być korzystne.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Polska powinna przyjąć uchodźców z krajów w których toczy się wojna lub sytuacja polityczna jest bardzo niestabilna. W mojej opinii nie najlepszym rozwiązaniem jest zgoda na kwoty narzucane przez Wspólnotę Europejską, ponieważ godzi ona w suwerenność decyzji kraju. Polska powinna przyjąć taką liczbę uchodźców, aby było możliwe zapewnienie im dobrych i bezpiecznych warunków do integracji ze społeczeństwem.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Jesteśmy za finansowaniem zabiegów in vitro, by umożliwić dostęp do tej metody także mniej zamożnym obywatelkom i obywatelom.
Rozwiązywanie problemu aborcji poprzez restrykcyjne regulacje prawne nie jest skuteczne, przesuwa jedynie to zjawisko do szarej strefy. Aborcja powinna być osobistym i niezależnym wyborem kobiety.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Obywatele i obywatelki o orientacji homoseksualnej żyjący w stałych związkach, powinni mieć prawo do ich legalizacji, dlatego uważam, że ustawa o związkach partnerskich powinna być uchwalona. Prawo do dziedziczenia, informacji medycznej czy współdzielenia opieki nad dziećmi po rozpadzie związku powinny należeć do standardów w demokratycznym społeczeństwie.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Nie można sprowadzać problemów systemu polskiej edukacji do kwestii istnienia gimnazjów. Poprawa systemu wymaga kompleksowych działań w wielu kwestiach, nie tylko organizacyjnych. Najpotrzebniejsze wydaje się dostosowanie programu nauczania do wymagań współczesnego świata i nauczanie dzieci i młodzieży współpracy oraz działania wspólnotowego.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Treści i sposoby nauki powinny być dostosowane do wieku i rozwoju intelektualnego dzieci. Wiele przykładów z innych państw Europy wskazuje, że wcześniejszy obowiązek szkolny, jeśli uwzględnia poziom intelektualny dzieci, jest dobry dla ich rozwoju i powoduje wyrównywanie szans.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Media publiczne powinny być częściowo finansowane z budżetu państwa, tak by mogły prowadzić działalność misyjną i niekomercyjną.
- A
- A
- A
Kajetan Czapla. Okręg - Nowy Sącz. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom
-
09:42
Gdy światem rządziła Wielka Bogini. Potęga i upadek Magna Mater
-
09:42
Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – ile kosztują teraz mieszkania w Krakowie?
-
09:25
Mała, energooszczędna parterówka z pięknym tarasem – zrealizuj marzenia o własnym domu!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze