1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Uważam, iż powinniśmy traktować Obywateli jak partnerów którzy z nami zbudują odpowiedź na to pytanie. Musimy tu uwzględnić czynnik ekonomiczny i tzw. „Płacę minimalną”. Wzięcie odpowiedzialności za problemy finansowe jest trudne, ale też nie, niemożliwe do zrealizowania. Aby jasno odpowiedzieć na ww. pytanie, potrzebna jest analiza i wyzbycie się pewnych mentalnych mechanizmów.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. System emerytalny to nie kartka w notesie którą da się wyrwać, łatwo napisać coś nowego i zrealizować. Nasza fatalna, demograficzna sytuacja, powoduje, iż niższy wiek emerytalny spowoduje zachwianie ekonomii Państwa. Zmiany z ludzkiego punktu widzenia powinny być, ale w sposób przemyślany i na pewno nie gwałtowny.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Trzeba być bardzo ostrożnym w dokonywaniu jakichkolwiek rewolucji a tym bardziej w służbie zdrowia, głównie ze względu na obywateli. Czy zmiana finansowania jest rozwiązaniem? Na pewno po części tak ale nie rozwiąże wszystkich problemów i w tym miejscu należy przemyśleć szersze możliwości i rekomendacje wobec dalszego działania NFZ.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. To pytanie postawione jest w czasie kiedy tak naprawdę dwie strony nie są gotowe na takie zmiany. Musimy pamiętać, że dla Nas najważniejsze jest to z jakim stanem ekonomicznym i gospodarczym wejdziemy. Owszem, docelowo powinniśmy zmierzać do tego ale z rozsądkiem w tle.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Określoną, zweryfikowaną i bezpieczną – tak. Nie powinniśmy zupełnie się odcinać, aczkolwiek Nasze otwarcie winno nastąpić wg zasady „ograniczonego zaufania”.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Oj, to temat który jest trudny dla każdego.  To temat który kryje swoją odpowiedź w sercach Nas samych. To my Polacy na niego odpowiadamy w chwili kiedy stoimy przed decyzją – trudną, ale Naszą i tak powinno pozostać.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. W tej kwestii zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy pokazują swoje zdanie. A tak naprawdę to nie jest problem jednych czy drugich zwolenników/przeciwników. To problem Nas, społeczeństwa, które w różnym stopniu jest w stanie zaakceptować bądź nie związki partnerskie. Natomiast pytanie zasadnicze pojawia się wtedy gdy samych Nas w jakikolwiek sposób może to dotknąć, wówczas padają rozważania nt. majątku, świadczeń zdrowotnych, wspólnych praw. Co wtedy ? No właśnie, tu jest podstawa do rozważań i na tej bazie winniśmy przeanalizować prawa par homoseksualnych.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Gimnazja są. O zniknięciu trudno teraz mówić kiedy większość z reformy edukacyjnej jest zrealizowana a reszta przed nami. Nie mniej jednak ten poziom nauczania okazał się trudniejszy niż myślano. Dzieci w Gimnazjum, no właśnie to już nie dzieci, ale jeszcze nie dorośli -  to młodzież która wymaga aby ich czas zapełnić efektywnie, ciekawie i na sportowo. Do tego dążmy.

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi która zadowoliłaby większość rodziców i nauczycieli. Każde dziecko, w tym samy  wieku, jest inne emocjonalnie. Ja patrząc na moją córkę która właśnie jako 6 – latek poszła do szkoły uważam, iż był to bardzo dobry ruch. Jej ciekawość i pasje pomału zaczyna zaspokajać szkoła. Widzę ten błysk w oku kiedy wiem, że ma w danym dniu zajęcia z edukacji wczesnoszkolnej i kiedy to po nich próbuje zaskoczyć mnie swoją wiedzą i umiejętnościami. Warto popatrzeć szeroko na możliwości dzieci.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. To nie jest pytanie na które odpowiedź tak lub nie będzie zadawalająca. Często dziś mówi się o pieniądzach pod każdą postacią i o ich wyciąganiu od podatników. Ludzie nie chcą fikcji – trudno się dziwić – a każda opłata to dodatkowy uszczerbek w budżecie domowym. Z drugiej strony chcemy czegoś więcej i nie lubimy gdy coś za co płacimy często powtarza się. Zatem na pewno jest potrzeba zmian ale takich które uznamy za racjonalne i przede wszystkim takich które zrozumiemy i dzięki temu zgodzimy się na nie.