Krzysztof Jan Klęczar zaznaczył, że stolica Małopolski i cały region dynamicznie się rozwijają, co pociąga za sobą konieczność rozbudowy infrastruktury transportowej, aby nadążała ona za potrzebami mieszkańców.
"Te dwa przystanki osobowe pozwolą usprawnić dojazd dla mieszkańców Krakowa i okolic - jest to inwestycja od dawna wyczekiwana" - podkreślił wojewoda.
Wydane pozwolenia na budowę posiadają rygor natychmiastowej wykonalności, co oznacza, że wykonawca od razu może przystępować do budowy.
Według zapowiedzi Włodzimierza Zembola, dyrektora Zakładu Linii Kolejowych w Krakowie PKP PLK, inwestycja przebiega zgodnie z przyjętym harmonogramem i powinna być gotowa jeszcze przed końcem roku, tak aby nowe przystanki zostały uwzględnione w grudniowym rozkładzie jazdy.
Umowy na budowę nowych przystanków w Krakowie PKP PLK podpisały w ubiegłym roku. Przystanek Kraków Piastów powstanie w sąsiedztwie ul. Powstańców w Nowej Hucie, w miejscu gdzie łączą się linie kolejowe w kierunku Kielc i Warszawy (nr 8) oraz w kierunku Podłęża (nr 95). Dojazd do centrum Krakowa zajmie z niego ok. siedem minut. Inwestycję zrealizuje firma Swietelsky Rail Polska za blisko 26,3 mln zł.
Zgodnie z umową wykonawca zaprojektuje i wybuduje obiekt w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Perony zostaną połączone schodami i windami z wiaduktem znajdującym się nad linią kolejową. Na peronach będą wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie.
Przystanek Kraków Kościelniki powstanie przy linii kolejowej 95 Kraków Mydlinki – Podłęże. Wykonawca – Swietelsky Rail Polska - zaprojektuje i zrealizuje budowę dwóch peronów jednokrawędziowych na odcinku Nowa Huta - Podłęże. Do peronów prowadzić będzie przejście podziemne wyposażone w pochylnie. Przystanek będzie w pełni dostępny dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Jego lokalizacja pozwoli na wybudowanie w sąsiedztwie parkingu i ciągów komunikacyjnych. Podróżni pociągami aglomeracyjnymi dojadą do centrum Krakowa w kilkanaście minut.
Obydwa obiekty powstaną w ramach "Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025". W Małopolsce w ramach tego programu zaplanowano w sumie budowę dziewięciu nowych przystanków: Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek, Wolbrom Zachodni, Zator Park Rozrywki, Pisary, Dąbrówka Jezioro Mucharskie oraz Nowy Sącz Dąbrówka i Nowy Sącz Gorzków. Z przystanków Wolbrom Zachodni i Zator Park Rozrywki podróżni już korzystają od grudnia 2022 roku.
Oprócz budowy nowych obiektów, inwestycja PKP PLK w województwie małopolskim, obejmuje także modernizację 13 istniejących stacji i przystanków : Stary Sącz, Rytro, Andrzejówka, Muszyna, Muszyna Zdrój, Barcice, Młodów, Łomnica-Zdrój, Wierchomla Wielka, Zubrzyk, Żegiestów-Zdrój, Milik, Tuchów.