Zwrócono mi uwagę, że ze względu na ilość porodów w Małopolsce, ale też specyfikę geograficzną naszego województwa, jedna karetka neonatologiczna może nie wystarczyć. Przyjmując te argumenty, zwróciłem się do ministra zdrowia i NFZ z prośbą o rozważenie możliwości zakontraktowania dodatkowej karetki
- mówi Krzysztof Jan Klęczar, wojewoda małopolski.
O tym, że w Małopolsce brakuje drugiej karetki, i i jakie mogą być tego konsekwencje, informowaliśmy w Radiu Kraków kilka tygodni temu. Krakowska Fundacja OliEdu założyła wtedy internetową petycję, w której apelowała do Ministerstwa Zdrowia o pilny zakup karetki lub podpisanie umowy na używanie takiej.
Nawet 680 wyjazdów w ciągu roku
Prof. Ryszard Lauterbach, neonatolog i wojewódzki konsultant w dziedzinie neonatologii, mówił wtedy:
Albo Krakowskie Pogotowie Ratunkowe otrzyma możliwość wykorzystania kolejnej karetki i NFZ będzie finansował te wyjazdy albo spróbujemy uzyskać fundusze na zakup karetki dla Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego.Trudno sobie wyobrazić, że jedna karetka jest w stanie wszystko załatwić.
Karetka neonatologiczna kosztuje od 800 tys. zł do nawet 2 mln. Na pokładzie ma, między innymi, inkubator, respirator czy przenośny aparat USG. Według lekarzy, jeden ambulans dla noworodków powinien przypadać na 10 tysięcy urodzeń. Oznacza to, że w Małopolsce brakuje dwóch takich pojazdów - w zeszłym roku w regionie urodziło się prawie 30 tysięcy dzieci.
W piśmie do resortu zdrowia, wojewoda wskazał, że w 2024 roku wyjazdowy zespół sanitarny typu „N” w Małopolsce, w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia, zrealizował największą liczbę wyjazdów w skali całego kraju: aż 465, przy średniej na poziomie kraju 210 interwencji na zespół. Doliczając zaś do tego liczbę wyjazdów zrealizowanych przez karetkę funkcjonującą w ramach Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (średnio 215 wyjazdów w ciągu roku), liczba wyjazdów do noworodków wymagających pilnego, specjalistycznego transportu mogła wynieść w Małopolsce w 2024 roku nawet 680 wyjazdów.
NFZ ogłasza konkurs
W odpowiedzi ministerstwo zdrowia przywołało ustalenia zawarte w opinii konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii.
Pani konsultant potwierdziła zasadność uruchomienia w województwie małopolskim drugiej karetki „N” służącej do transportu chorych noworodków. Nasze województwo jest na drugim w Polsce po względem liczby urodzeń. Rodzi się u nas około 28 tysięcy dzieci. Pojedyncza karetka przy tak dużej liczbie urodzeń nie gwarantuje bezpiecznej dyspozycyjności wyjazdów, które muszą być realizowane niezwłocznie. Trzeba wziąć także pod uwagę wiele czynników, które mogą uniemożliwić wyjazd po pacjenta. Jestem niezwykle wdzięczny pani minister Izabeli Leszczynie, że zainteresowała się tym problemem. Dziękuję również naszemu konsultantowi wojewódzkiemu w dziedzinie neonatologii, prof. dr. hab. n. med. Ryszardowi Lauterbachowi, za podejmowane działania w tym zakresie
– dodaje wojewoda Klęczar.
Małopolski oddział NFZ ogłosił właśnie konkurs, dzięki któremu w Małopolsce będzie druga karetka "N".