1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?

Odp. Nie, ale należy przygotować dla nich odpowiednią propozycję dla pełniejszego i zróżnicowanego zaangażowania swoich środków w rozwój Polski.

 

2. Czy  wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być  obniżony?

Odp. Tak, jeśli rządzący zagwarantują emeryturę na podobnym lub wyższym poziomie, niż w obecnie obowiązującym systemie emerytalnym.

 

3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?

Odp. Tak, jeśli skutkiem będzie efektywniejsze zarządzanie systemem z jego uszczelnienie, a nie utworzenie nowego, liczniejszego zespołu ludzi na poziomie struktury województwa.

 

4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?

Odp. Tak, w momencie najlepszym dla Polaków.

 

5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę  uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?

Odp. Tak, najmniejszą z możliwych, pamiętając o zobowiązaniach wobec potrzebujących pomocy Polaków, szczególnie Tych z terytoriów byłego ZSRR.

 

6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?

Odp. Obowiązujące regulacje prawne dotyczące aborcji powstały przy trudnej akceptacji wielu środowisk. W podejmowanych decyzjach każdy powinien pozostać w zgodzie z własnym sumieniem.

 

7. Czy  ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?

Odp. Nie widzę potrzeby specjalnej, odrębnej regulacji, skoro wiele kwestii można rozwiązać z wykorzystaniem aktualnie obowiązujących norm prawnych.

 

8. Czy gimnazja powinny zniknąć z   systemu polskiej edukacji?

Odp. Jako czynny zawodowo nauczyciel z wieloletnim stażem uważam, że podejmując decyzję o likwidacji gimnazjów należy uwzględnić skutki co najmniej reorganizacji struktury szkół, zmiany programów nauczania, „zagospodarowania na nowo” kadry pedagogicznej, wykorzystania obiektów często nowych, wybudowanych dla potrzeb gimnazjów i sprawa najważniejsza, wszystko to dla dobra dziecka!, lepszej ich i naszej przyszłości…

 

9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?

Odp. Moim zdaniem od 6 lat, z możliwością uzyskania przez zainteresowanych rodziców merytorycznej pomocy, opinii na temat gotowości ich dzieci do podjęcia obowiązku szkolnego.

 

10. Czy  powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?

Odp. Od momentu posiadania pierwszych odbiorników RTV płacę regularnie wymaganą opłatę, oczekując od wielu lat na jednoznaczne, konkretne decyzje dotyczące tzw. mediów publicznych – zdefiniowania np. pojęcia publiczności, ich misji publicznej. Najważniejszą, nierozwiązaną kwestią pozostaje ustalenie jasnych i czytelnych dla obywateli kryteriów systematycznego rozliczania się mediów publicznych z realizacji wyznaczonych celów, wykorzystanych środków finansowych publicznych, szczególnie z tych uzyskanych z opłat wnoszonych przez obywateli.