Czy minikoparka to dobry wybór?
Na wstępie zastanów się, czy wybór minikoparki, zamiast pełnowymiarowej maszyny będzie właściwy? Decyduje o tym rodzaj i skala prac, jakie są do wykonania. Minikoparki to maszyny, które sprawdzą się do kopania fundamentów i rowów, wiercenia otworów pod nasadzenia czy prac ogrodowych. Na stronie bm-cat.com uzyskasz wyczerpujące informacje dotyczące tego, do czego jeszcze zastosujesz te kompaktowe urządzenia. Dowiesz się również, jaki osprzęt roboczy możesz do nich dobrać, aby wykonywanie zaplanowanych prac było jeszcze szybsze i efektywniejsze.
Najważniejsze czynniki wyboru minikoparki
Wybierając minikoparkę do swojego projektu, weź pod uwagę:
- rozmiar urządzenia,
- moc minikoparki,
- nośność maksymalną,
- maksymalną głębokość kopania i zasięg,
- przeznaczenie koparki do rodzaju terenu,
- możliwości zastosowania dodatkowego osprzętu,
- mobilność.
Rozmiar i moc minikoparki
Rozmiar i moc urządzenia to dwa podstawowe kryteria wyboru. Prace w niewielkiej skali, które wymagają precyzji, najlepiej wykonywać, wykorzystując najmniejsze modele minikoparek, które cechują się większą zwrotnością i łatwością manewrowania. Przykładem niech będzie minikoparka hydrauliczna 300.9D Cat. Oferuje moc użyteczną rzędu 9,6 kW i moc maksymalną 13,7 kW. Siła kopania wynosi w przypadku ramienia 4,5 kN, a łyżki – 8,9 kN.
Podział siły kopania na siłę dotyczącą przedramienia i łyżki wynika z tego, że punkty działania dwóch sił pochodzą z różnych elementów. Siła kopania ramienia pochodzi z cylindra tego elementu, a siła kopania łyżki z cylindra łyżki.
W przypadku wykonywania zaawansowanych prac ziemnych w większej skali, np. przy kopaniu fundamentów pod budynek komercyjny czy mieszkalny, powinieneś wziąć pod uwagę to, że potrzebujesz maszyny o większej mocy. Większa pod względem gabarytowym minikoparka jednocześnie zapewni Ci większą moc użyteczną, dlatego prace wykonywane z jej użyciem będą realizowane znacznie szybciej. Minikoparka hydrauliczna 310 Cat ma moc użyteczną 51,8 kW i moc maksymalną 55,4 kW. Maksymalna siła kopania łyżką w przypadku tego modelu to aż 77,7 kN.
Rozmiar urządzenia przekłada się na efektywność pracy, dlatego musisz podjąć decyzję, czy ważniejsza jest dla Ciebie zwinność i precyzja, czy większa moc minikoparki. Im wyższe oferowane moce użyteczne i maksymalne, tym większa zdolność do wykonywania ciężkich prac daną maszyną. Jeśli podłoże przeznaczone do przekopania jest twarde, pełne kamieni czy gruzu, wybierz minikoparkę charakteryzującą się większą mocą.
Nośność minikoparki
Masz w planach przenoszenie ciężkich materiałów? Jeśli projekt przewiduje prace wyburzeniowe, weź pod uwagę masę ładunku. Dopasuj ją do maksymalnej nośności (udźwigu) wybranego modelu urządzenia. Im mniejsza minikoparka, tym mniejszym udźwigiem będzie się charakteryzowała.
Maksymalna głębokość kopania
Poszczególne modele minikoparek różnią się przede wszystkim głębokością kopania. Musisz dopasować ten parametr do planów budowlanych. Małe, stosunkowo lekkie maszyny mogą kopać na głębokość do kilku metrów. Przykładowo, minikoparka Cat 300 – do 1731 mm. Dla porównania minikoparka hydrauliczna 306 CR może wykopać otwór na głębokość 4110 mm.
Urządzenia umożliwiające wykonanie wykopów o głębokości od 1 do 3 metrów nadają się do realizacji większości prac instalacyjnych i fundamentowych. Jeśli jednak potrzebujesz koparki do prac przy prowadzeniu instalacji wodociągowych, wybierz modele z większym zasięgiem. Pamiętaj, że ten parametr odnosi się do największej głębokości, na którą urządzenie może sięgnąć. Natomiast w specyfikacji technicznej znajdziesz również zasięg, który definiuje maksymalną odległość, na jaką może wysunąć się ramię koparki.
Okoliczności pracy minikoparki
Teren, po którym będzie poruszać się koparka, także decyduje o wyborze konkretnego modelu. Dużą stabilnością, nawet w trudnym warunkach terenowych, charakteryzują się minikoparki gąsienicowe. Zachowują one lepszą przyczepność nawet na nierównym gruncie.
Jeśli prace mają być realizowane w wąskich prześwitach, np. korytarzach budynków, lub plan wymusza przetransportowanie minikoparki na działkę bez wjazdu dla dużych pojazdów, weź to pod uwagę i sprawdź jej wymiary.
Dobór odpowiedniego osprzętu minikoparek
Wiele modeli koparek jest przystosowanych do użycia dodatkowego osprzętu, co podnosi ich użyteczność. W zależności od projektu możesz wybrać:
- łyżkę o określonej pojemności, wielkości kopania i pozwalającą na przenoszenie większej ilości ziemi czy gruzu;
- wiertnice – służące do wiercenia otworów;
- młoty hydrauliczne – wykorzystywane przy pracach wyburzeniowych, do rozbijania ścian betonowych czy stropów;
- chwytaki – używane do przenoszenia materiałów.
Wybieraj minikoparki wyposażone od razu w odpowiedni osprzęt lub takie, które dają możliwość jego wymiany, jeśli zajdzie taka konieczność. Prostota instalacji osprzętu działa na korzyść danego urządzenia.
Możliwości transportu minikoparki
Stosunkowo lekkie i niewielkie minikoparki łatwiej przetransportujesz na miejsce docelowe. Natomiast większe modele będą wymagały wykorzystania odpowiednich, dopasowanych pod względem gabarytów, środków transportu.
Ostateczny wybór minikoparki zależy od wielu czynników dotyczących parametrów technicznych urządzenia i zadania, które jest do realizacji. Odpowiednio dobrana maszyna zaoszczędzi czas i środki potrzebne do realizacji przedsięwzięcia.