W pierwszym półroczu w Małopolsce wymieniono 3 493 kopciuchy. Najwięcej z nich zlikwidowano w gminach Liszki, Wieliczka i Nowy Targ. W Liszkach od stycznia do czerwca starych kotłów pozbyło się aż 187 domostw. Wójt Paweł Miś dziękując mieszkańcom za taką mobilizację, podkreśla, że kawał dobrej pracy wykonali tutaj urzędnicy, ale nie tylko. Dziękuje mieszkańcom i...księżom, którzy z ambony namawiają do wymiany pieców, a wierni ich słuchają.
Jak wynika z przeprowadzonej inwentaryzacji kotłów, do końca 2022 roku w gminie Liszki wymienionych powinno zostać ponad tysiąc pieców. W gminie Niedźwiedź na Limanowszczyźnie z kolei, w której w pierwszym półroczu nie zlikwidowano ani jednego kotła, do wymiany jest ich kilkaset. Dzięki dostępnej od dawna sieci gazowej kopciuchów jest niewiele - podkreśla wójt Rafał Rusnak i dodaje, że jest łatwy dostęp do gazu, więc wszystkie nowe domy mają już gazowe ogrzewanie.
Większość mieszkańców Małopolski likwidując stare piece, zastępuje je właśnie ogrzewaniem gazowym. Na taki krok zdecydowało się w pierwszym półroczu 2 tys. 120 osób. W regionie od stycznia do czerwca złożono prawie 8 700 wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Czyste Powietrze”. Najwięcej, bo aż 245 w gminie Wieliczka. Ponad 200 wniosków było też w Krzeszowicach, Myślenicach i Skawinie.
Coraz więcej gmin uruchamia też program Stop Smog, przewidziany dla osób o najniższych dochodach, w ramach którego można otrzymać dotacje pokrywającą wszystkie koszty wymiany kotła.
Stop smog ruszy najprawdopodobniej jeszcze w październiku między innymi w Limanowej. Pierwszy wniosek jest na wymianę ok.100 kotłów i 70 termomodernizacji budynków, a program ma wartość 5 milionów 300 tysięcy złotych - w tym udział własny z budżetu miasta to milion 590 tysięcy. Burmistrz Limanowej Władysław Bieda dodaje, że każdy wymieniony piec cieszy, zwłaszcza kiedy mieszka się w kotlinie, bo zimą, kiedy przewietrzanie wewnętrzne jest mniejsze, jest problem ze smogiem.
W Krakowie w pierwszej połowie roku złożono 151 wniosków o dotację na wymianę pieca, ale nie doszło do ani jednej wymiany. W Nowym Sączu wniosków było 119 - wymienionych kotłów tylko 3.
Urząd marszałkowski przypomina, że zgodnie z uchwałą antysmogową wymiana najstarszych kotłów musi się zakończyć w grudniu 2022 roku.
- A
- A
- A
Jak w małopolskich gminach idzie wymiana kopciuchów?
W sporej części małopolskich samorządów wymiana starych pieców węglowych przy wykorzystaniu dostępnych dotacji idzie pełną parą, ale nie brakuje gmin, gdzie w ostatnim czasie nie zlikwidowano ani jednego kopciucha. Urząd marszałkowski wziął pod lupę działania samorządów w zakresie wdrażania programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego w pierwszych sześciu miesiącach tego roku. I, jak się okazuje, niekwestionowanym liderem w regionie są Liszki. Tam z kopciuchami w pierwszym półroczu pożegnało prawie 200 mieszkańców. Na drugim biegunie znalazł się między innymi Kraków, Nowy Sącz, czy gmina Niedźwiedź na Limanowszczyźnie.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:39
ANAKLASIS na fali | Krzysztof Herdzin - IMPRESSIONS ON PADEREWSKI
-
15:36
Film „Zła nie ma” Hamaguchiego – czy człowiek jest jak jeleń?
-
15:21
Nowi inwestorzy i miejsca pracy – dla nawet 200 osób
-
15:16
Pomysł na krótsze kolejki w sądach? Więcej kompetencji dla notariuszy
-
14:53
Tarnów gotowy do akcji "Zima", na którą nie ma pieniędzy
-
14:52
43-metrowy tramwaj kontra 36-metrowy peron
-
14:27
Prof. Antoni Dudek: „W Polsce potrzebny jest reset konstytucyjny, tylko brakuje chętnych”
-
13:50
Zagłosuj na wyczyn i blamaż tygodnia
-
13:43
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:58
Wybitny architekt nowym Honorowym Obywatelem Tarnowa
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze