Czym jest PIT-37?

PIT-37 to jedna z najpopularniejszych deklaracji podatkowych do rozliczeń podatku dochodowego od osób fizycznych za ubiegły rok. Innymi słowy, druk ten stanowi oficjalne zeznanie na temat wysokości osiągniętego dochodu, czyli różnicy pomiędzy przychodami a kosztami podatkowymi.

Dla kogo jest PIT-37?

Deklaracja PIT-37 cieszy się dużą popularnością ze względu na to, kto jest zobowiązany do składania tego typu zeznania. Druk z numerem 37 to rozwiązanie, z którego powinny skorzystać osoby uzyskujące przychód za pośrednictwem płatnika i rozliczające się przy pomocy skali podatkowej.

Mowa tu przede wszystkim o pracownikach wykonujących świadczenia na podstawie umów o pracę, zlecenie czy dzieło. PIT-37 jest również dla osób, które uzyskały przychody z tytułu świadczeń takich jak:

  • emerytura;

  • renta krajowa;

  • zasiłek przedemerytalny;

  • zasiłek pieniężny z ubezpieczenia społecznego;

  • wsparcie finansowe z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Rozliczenie przy pomocy PIT-37 obowiązuje stypendystów, absolwenckich praktykantów czy uczniów odbywających płatne staże. Omawiany druk ma zastosowanie jeszcze w przypadku rozliczania należności z umowy aktywizacyjnej, a także za pracę tymczasowo aresztowanych lub skazanych.

Warunki przystąpienia do rozliczenia podatkowego z PIT-37

Aby móc skorzystać z deklaracji PIT-37, nie wystarczy osiągać przychodów w jeden z określonych powyżej sposobów. Trzeba jeszcze spełnić kilka warunków. Osoba, która chce rozliczać się przy pomocy tego druku, nie może prowadzić pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach (w skali podatkowej).

Dodatkowe warunki dotyczą tego, że podatnicy PIT-37 nie mogą obniżać dochodów o straty z ubiegłych lat ani odliczać tzw. minimalnego podatku dochodowego. Warto pamiętać również, że w druku z numerem 37 nie dolicza się dochodów małoletnich dzieci. Do tego służy deklaracja PIT-36.

PIT-37 – do kiedy trzeba złożyć deklarację podatkową 2023/2024?

Termin, w którym każdy podatnik powinien rozliczyć swój PIT-37 i przekazać 1,5% na OPP (opcjonalnie), w 2024 roku przypada na 30 kwietnia. Jest to ustawowa i nieprzekraczalna data na złożenie deklaracji. Wypada ona we wtorek, a więc okres składania druków nie zostanie przedłużony, jak ma to miejsce, gdy termin przedłożenia PIT-u pokrywa się z weekendem.

Opóźnienie w składaniu deklaracji PIT-37 – co zrobić?

Deklarację podatkową warto złożyć w terminie, ponieważ pozwoli to uniknąć urzędowych problemów, opłat w postaci odsetek za zwłokę czy nawet większych kar finansowych.

Jeśli jednak ktoś zapomni o upływającej dacie, to powinien jak najszybciej – jeszcze przed wezwaniem ze strony urzędu skarbowego – wystosować tzw. czynny żal. Jest to zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego, czyli w tym przypadku braku złożenia deklaracji podatkowej w wyznaczonym terminie.

W ramach czynnego żalu należy opisać okoliczności sprawy i powody, dla których ona zaszła. Za sprawą takiego dokumentu można w pewien sposób wyrazić skruchę oraz pokazać, że opóźnienie w składaniu deklaracji nie było celowe. Dzięki temu da się uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Jak uzupełnić PIT?

Uzupełnianie PIT-u kojarzy się ze skomplikowaną analizą druków. To przeświadczenie jest skutkiem samodzielnego wypełniania deklaracji podatkowych, które jeszcze kilka lat temu było jedynym rozwiązaniem.

Jednak obecnie realizacja rocznych rozliczeń wydaje się znacznie bardziej zautomatyzowana. PIT-37 da się złożyć przez internet i nie trzeba nawet uzupełniać rubryk tego formularza we własnym zakresie. W tym zadaniu każdego podatnika może wyręczyć system Twój e-PIT – usługa przygotowana przez Ministerstwo Finansów.

W ramach tego programu deklaracja generuje się samodzielnie, ponieważ Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wypełnia elektroniczne zeznanie roczne za podatnika. Następnie wspomniana instytucja udostępnia dokument do wglądu. W Twój e-PIT można zatem zobaczyć swój gotowy PIT-37 i wprowadzić do niego poprawki, jeśli pojawią się jakieś nieścisłości.

Gdy wszystko będzie w porządku, da się od razu wysłać online swoją deklarację do urzędu skarbowego. Nie trzeba już drukować PIT-u i dostarczać go samodzielnie lub przy pomocy usług tradycyjnej poczty. To duże ułatwienie, które znacznie usprawnia proces rozliczenia podatkowego.

Opcja internetowej wysyłki deklaracji sprawia, że PIT-37 można przekazać do odpowiedniej instytucji nawet w ostatnim dniu rozliczeń. Jest to więc dobre rozwiązanie dla osób zabieganych, zapominalskich oraz zwolenników prokrastynacji.

Nadpłata i zwrot podatku

Choć rozliczenie podatku dochodowego ma miejsce 30 kwietnia, to zaliczki na jego poczet opłaca płatnik (pracodawca) przez cały rok. Opłaty, które są regulowane akonto, po zsumowaniu często opiewają na kwotę większą niż należność ostatecznie pobierana przez urząd skarbowy.

Główną przyczyną takiej nadpłaty jest możliwość korzystania z ulg podatkowych. Odliczenia prorodzinne, abolicyjne czy inne powodują zmniejszenie końcowej wysokości należności na rzecz państwa. Stąd bierze się słynny zwrot podatku, na który czeka większość podatników.

Kiedy realizowany jest zwrot różnicy pomiędzy zaliczkami na podatek dochodowy a jego finalną wysokością? Termin oddania środków zależy od sposobu złożenia deklaracji PIT.

Osoby, które skorzystały z tradycyjnych sposobów dostarczenia dokumentu – wysyłka pocztą lub samodzielne przedłożenie druku w urzędzie – mogą poczekać na zwrot podatku nawet do 3 miesięcy. Natomiast w przypadku PIT-ów doręczonych w formie elektronicznej czas na uzyskanie rekompensaty skraca się do 45 dni.