"Wykaz obejmuje już teraz ponad 100 lokalizacji, a z pewnością nie jest to lista zamknięta. Kolejne aktualizacje będziemy podawać na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie" - poinformował urząd dodając podziękowania wojewody Krzysztofa Jana Klęczara za każdy gest solidarności.
Urząd podał też, że dla jak najlepszej koordynacji działań pomocowych na rzecz powodzian w Małopolsce zostały zorganizowane magazyny powiatowe, gdzie mogą być przekazywane lokalne zbiórki. Jest też wyznaczony magazyn centralny, skąd dary będą przewożone dalej, na tereny objęte klęską żywiołową.
Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą wesprzeć powodzian materialnie lub finansowo, mogą zgłaszać się do koordynatorki wojewódzkiej Pauliny Dziób (tel.: 532 342 799) lub pisać na adres mailowy: [email protected].
Pierwszy transport z Krakowa
20 ton żywności i chemii, w sumie - 33 palety. Pierwszy tir z darami dla powodzian od mieszkańców Krakowa wyjechał w czwartek w okolice Wałbrzycha i Wrocławia. Mieszkańcy Krakowa z zaangażowaniem włączyli się w pomoc powodzianom i od kilku dni tłumnie przynosili niezbędne produkty do miejskiego magazynu.
Zbiórka, według zapowiedzi, ma potrwać jeszcze nawet dwa tygodnie.
Zbiórki trwają w całym regionie
Dary dla powodzian mogą przynosić mieszkańcy m.in. Tarnowa i Nowego Sącza.
W Tarnowie zbiórka prowadzona jest w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Goldhammera 3 w sali konferencyjnej d poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Specjalny wyjazd wyjazd z pomocą dla regionów dotkniętych powodzią organizuje też Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Żukowicach. Tradycyjna zbiórka jest prowadzona w ich remizie.
W Nowym Sączu dary można przynosić do siedziby Stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho - przy ul. Grunwaldzkiej, w godzinach od 9 do 16.00. Wolontariusze proszą w szczególności o koce i pościele, środki higieniczne i czystości oraz żywność. Potrzebne są także łóżka polowe, osuszacze powietrza, agregaty prądotwórcze, czy pompy do wody.
Oszuści żerują już na ludzkiej tragedii!
Uważajmy też na różnego rodzaje podejrzane akcje pomocowe. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami, ale i przed fałszywymi alertami.
Oszuści wykorzystują ludzką tragedię i to, co dzieje się w kraju. Od kilku dniu nasiliły się informacje o podejrzanych sms-ach, które podszywają się pod alerty RCB. Takie wiadomości niby informują o sytuacji powodziowej, ale zawierają też podejrzane linki.
Wykaz zweryfikowanych punktów zbiórek jest dostępny w załączniku poniżej: