"Wykaz obejmuje już teraz ponad 100 lokalizacji, a z pewnością nie jest to lista zamknięta. Kolejne aktualizacje będziemy podawać na stronie internetowej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie" - poinformował urząd dodając podziękowania wojewody Krzysztofa Jana Klęczara za każdy gest solidarności.

Urząd podał też, że dla jak najlepszej koordynacji działań pomocowych na rzecz powodzian w Małopolsce zostały zorganizowane magazyny powiatowe, gdzie mogą być przekazywane lokalne zbiórki. Jest też wyznaczony magazyn centralny, skąd dary będą przewożone dalej, na tereny objęte klęską żywiołową.

Przedsiębiorcy i jednostki samorządu terytorialnego, którzy chcą wesprzeć powodzian materialnie lub finansowo, mogą zgłaszać się do koordynatorki wojewódzkiej Pauliny Dziób (tel.: 532 342 799) lub pisać na adres mailowy: [email protected].

Pierwszy transport z Krakowa

20 ton żywności i chemii, w sumie - 33 palety. Pierwszy tir z darami dla powodzian od mieszkańców Krakowa wyjechał w czwartek w okolice Wałbrzycha i Wrocławia. Mieszkańcy Krakowa z zaangażowaniem włączyli się w pomoc powodzianom i od kilku dni tłumnie przynosili niezbędne produkty do miejskiego magazynu.

Zbiórka, według zapowiedzi, ma potrwać jeszcze nawet dwa tygodnie.

Z Krakowa ruszył pierwszy transport darów dla powodzian

Zbiórki trwają w całym regionie

Dary dla powodzian mogą przynosić mieszkańcy m.in. Tarnowa i Nowego Sącza.

W Tarnowie zbiórka prowadzona jest w Centrum Usług Społecznych przy ulicy Goldhammera 3 w sali konferencyjnej  d poniedziałku do piątku w godz. od 10 do 18. Specjalny wyjazd wyjazd z pomocą dla regionów dotkniętych powodzią organizuje też Ochotnicza Straż Pożarna w Starych Żukowicach. Tradycyjna zbiórka jest prowadzona w ich remizie.

W Nowym Sączu dary można przynosić do  siedziby Stowarzyszenia Nowosądeckie Serducho - przy ul. Grunwaldzkiej, w godzinach od 9 do 16.00. Wolontariusze proszą w szczególności o koce i pościele, środki higieniczne i czystości oraz żywność. Potrzebne są także łóżka polowe, osuszacze powietrza, agregaty prądotwórcze, czy pompy do wody.

Woda, żywność, środki czystości – można pomóc powodzianom z Dolnego Śląska

Oszuści żerują już na ludzkiej tragedii!

Uważajmy też na różnego rodzaje podejrzane akcje pomocowe. Policja ostrzega przed fałszywymi zbiórkami, ale i przed fałszywymi alertami.

Oszuści wykorzystują ludzką tragedię i to, co dzieje się w kraju. Od kilku dniu nasiliły się informacje o podejrzanych sms-ach, które podszywają się pod alerty RCB. Takie wiadomości niby informują o sytuacji powodziowej, ale zawierają też podejrzane linki.

Oszuści próbują wykorzystać tragedię powodzian. Uwaga na fałszywe zbiórki i alerty

Wykaz zweryfikowanych punktów zbiórek jest dostępny w załączniku poniżej: