- A
- A
- A
Jak pielęgnować poinsecje?
Poinsecje są dość łatwymi w pielęgnacji i niezbyt wymagającymi roślinami. Ustawione w odpowiednim miejscu i właściwie podlewane będą odpłacały się pięknymi, kolorowymi liśćmi. Wbrew powszechnej opinii jej kwiatami nie są kolorowe, górne liście w kształcie gwiazdy, lecz małe pąki, znajdujące się w samym środku.Poinsecje preferują jasne i ciepłe miejsca o temperaturze między 15 a 22°C. Należy przede wszystkim unikać przeciągów. Rośliny źle znoszą bezpośrednie nasłonecznienie oraz sąsiedztwo grzejników lub innych źródeł ciepła. Należy pamiętać, że – podobnie jak inne kwiaty – więdną i giną w towarzystwie owoców, bo bardzo szkodzi im etylen, gaz wydzielany podczas dojrzewania.
Poinsecje lubią umiarkowaną wilgotność podłoża. Wystarczy je nawadniać co kilka dni niewielką ilością wody o temperaturze pokojowej. W cieplejszych pomieszczeniach nie wolno dopuścić do wysychania korzeni, zwłaszcza gdy roślina stoi w słońcu czy przy kaloryferze. Natomiast w wyniku przelania, roślina będzie żółkła albo wręcz zacznie gubić liście. Zawsze należy usunąć nadmiar wody ze spodka lub osłonki. W okresie kwitnienia, raz w miesiącu należy podlewać roślinę wodą z dodatkiem odżywki, aby rośliny wzmocnić a także zapobiec pojawianiu się plam i brązowych krawędzi na liściach.
Przed kupnem poinsecji należy bardzo dobrze przyjrzeć się roślinie: małe, żółte pączki między kolorowymi, gęstymi liśćmi świadczą o wysokiej jakości rośliny. Powinno się wybrać poinsecję bez uszkodzeń, o grubych liściach oraz widocznych pąkach kwiatowych. Ziemia w doniczce nie powinna być ani zbyt mokra, ani przesuszona. Należy zrezygnować z zakupu poinsecji, które stoją w przeciągach, ponieważ jest to często przyczyną gubienia przez nie liści. Podczas zakupu należy je ze szczególną starannością owinąć w papier i jak najszybciej przetransportować do ciepłego pomieszczenia.
Gdy poinsecja przekwitnie i straci kolorowe przykwiatki, wówczas pędy kwiatostanowe skracamy do kilkunastu centymetrów. Po pewnym czasie pojawią się nowe pędy z zielonymi liśćmi. Latem poinsecja najlepiej się czuje na balkonie lub tarasie w lekko zacienionym miejscu. W tym czasie już nie przyrasta na długość i nadal jest cała zielona, ale nawozić najlepiej odżywką dla roślin kwitnących. Do domu zabieramy roślinę, gdy nadejdą zimne jesienne dni. Jesienią gwiazda betlejemska przygotowuje się do wytworzenia kwiatostanów – wybarwienia podkwiatków i wytworzenie małych kwiatków. Sprzyjają temu coraz bardziej krótkie dni. Roślina ta potrzebuje określonej ilości krótkich dni (w których światło dzienne dociera do niej przez mniej niż 10 godzin). Łatwo ten cykl zakłócić. Jeśli poinsecja stoi w oświetlonym pokoju lub dociera do niej światło ulicznej lampy – może nie zakwitnąć.
(Anna Łoś, Barbara Błaszczyk)
Jak siać żeby wyrosło, jak przycinać żeby odrosło i jak podlewać by nie uschło - na te i wiele innych pytań odpowiedzą Barbara Błaszczyk i Anna Łoś. Niech nam się zieleni Radio Kraków!
Zielono mi w piątki o 11.20
Komentarze (0)
Najnowsze
-
16:32
Tarnowskie Maszkarony w świątecznej odsłonie
-
16:08
"Nowonarodzony Jezus rodzi się dla zbawienia każdego człowieka "- biskup Diecezji Tarnowskiej Andrzej Jeż
-
13:43
Uwaga na marznące deszcze i gęste mgły!
-
11:35
Góralska pasterka pod gołym niebem
-
10:39
Są zarzuty w związku ze strzelaniną przy ul. Dietla
-
10:08
U tarnowskich bernardynów można już oglądać żywą szopkę [ZOBACZ ZDJĘCIA]
-
10:05
Dzisiaj łóżek nie ścielimy, czyli święta z Góralami Pienińskimi
-
08:19
"Mistrz krawiectwa" - reportaż Ewy Szkurłat
-
15:02
Tarnowskie maszkarony ogrzane na czas zimowy
-
14:39
Samotni, bezdomni i potrzebujący spotkali się na wspólnej Wigilii
-
14:01
Świąteczne potrawy mogą być groźne dla zwierząt
-
13:52
Światło, anioły i miłość do Krakowa – rozmowa z Łucją Kłańską-Kanarek
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze