IoT w produkcji - kto powinien inwestować w tę technologię?
Internet Rzeczy to innowacyjna technologia, której nadrzędnym celem jest połączyć różne narzędzia i maszyny, pozornie niezwiązane ze sobą w jedną spójną infrastrukturę, która będzie dostarczać wielu korzyści dla odbiorcy. Jako świetny przykład, możemy przedstawić IoT w domu. Inteligentne gniazdka, rolety, automatyczne sprzęty AGD i piec gazowy połączony za pomocą jednego systemu. Wszystkie te elementy infrastruktury współdziałają ze sobą, zmieniając swoje ustawienia automatycznie, bez ingerencji człowieka - wszystko po to, by zwykłe czynności domowe stały się łatwe i przyjemne.
Internet of Things w dużej mierze wykorzystywany jest jednak przez branże przemysłowe i produkcyjne. To właśnie tam przedsiębiorcy decydują się na inwestycje w tę technologię, gdyż jest ona jednym z najistotniejszych elementów warunkujących rozwój, cyfryzację procesów, a w końcu także uzyskanie przewagi konkurencyjnej nad innymi przedsiębiorstwami z branży.
IoT jako część koncepcji Przemysłu 4.0
IoT solutions for manufactures to jeden z najważniejszych elementów koncepcji Przemysłu 4.0, który bezpośrednio odnosi się właśnie do sektora przemysłowego, ale w dużym stopniu dotyczy także produkcji. W końcu obie gałęzie korzystają z podobnych rozwiązań, charakteryzują się podobnym cyklem życia procesu, uwzględniającego także transport, logistykę i magazynowanie.
A zatem Przemysł 4.0 nie mógłby istnieć bez inteligentnej sieci powiązanych ze sobą urządzeń i maszyn, które autonomicznie dostosowują się do rzeczywistych warunków i które wspierają zarządzających w podejmowaniu najlepszych decyzji. Jednocześnie, Przemysł 4.0 nie byłby tak potężnym krokiem naprzód, gdyby nie szereg innych, zintegrowanych ze sobą rozwiązań technologicznych. Mówimy tu między innymi o sztucznej inteligencji, rozwiązaniach klasy Robotic Process Automation, systemach maszynowego uczenia - to wszystko połączone ze sobą za pomocą nowoczesnych systemów informatycznych i chmury obliczeniowej. Dopiero w takim kształcie możemy mówić o całościowej koncepcji Przemysłu 4.0, który może zapewnić pożądaną przewagę konkurencyjną.
Ile kosztuje wdrożenie IoT w firmie?
Czy wdrożenie Internet of Things jest kosztowną inwestycją? To zależy od obecnego stanu technicznego naszego przedsiębiorstwa. Czy na przestrzeni ostatnich lat zainwestowaliśmy w nowoczesny park maszynowy? Czy mamy już wdrożone systemy IT wspierające podejmowanie decyzji? A co z automatyzacją pracy? Koszt zaimplementowania technologii IoT w firmie jest bezpośrednio zależny od tego, na czym już teraz przedsiębiorstwo bazuje.
Jeśli ostatnie lata spędziliśmy na wdrażaniu takich rozwiązań, sam IoT nie powinno być kosztowną inwestycją. Jeśli natomiast zaczynamy od zera, jeszcze przed podjęciem pierwszych decyzji należy dokonać wnikliwej analizy relacji kosztów do potencjalnych zysków, które pokażą, w jakim horyzoncie czasowym możemy spodziewać się potencjalnego zwrotu z inwestycji. A zatem podsumowując, wdrożenie IoT to koszt od kilkunastu tysięcy, do nawet kilkuset tysięcy złotych dla przedsiębiorstw, które startują z poziomu fabryki niemodernizowanej od wielu lat.
Korzyści wynikające z wdrożenia IoT w branży produkcyjnej
Co daje nam wejście w świat Internetu Rzeczy? Zalety tego rozwiązania są bardzo duże i w dużej mierze uzależnione od problemu, z jakim dotychczas firma się borykała. To właśnie pytanie powinniśmy sobie zadać na samym początku - jaki problem rozwiąże Internet Rzeczy?
Sieć powiązanych ze sobą urządzeń i maszyn dostarcza w czasie rzeczywistym bardzo precyzyjnych danych różnego typu. Dzięki temu możemy w firmie produkcyjnej znacząco obniżyć wskaźnik awaryjności maszyn, co zminimalizuje wąskie gardła i znacząco skróci cykl produkcyjny. Za pomocą IoT i autonomicznych funkcji, możemy zredukować liczbę zatrudnienia lub oddelegować pracowników do bardziej wymagających zadań. To z kolei wpłynie na oszczędności finansowe. Warto wspomnieć też o jakości produkcji. Ta, dzięki IoT może znacząco wzrosnąć, czyniąc nasze produkty konkurencyjnymi w branży.