To nie tylko dotacje z budżetu państwa na budowę i modernizacje istniejących obiektów sportowych. Mowa także o oszczędności na promocji regionu, wpływach za sprzedaży sygnału telewizyjnego do telewizji z całej Europy, które będą zainteresowane śledzeniem wydarzenia i gwarancje finansowania dodatkowych inwestycji drogowych.

Organizatorzy są zgodni - zostało 13 miesięcy i jest mnóstwo pracy, ale po prostu trzeba zdążyć.

Punktem wyjścia do organizacji prac jest oczywiście lista dyscyplin

- mówi Sylwia Czeremuga z departamentu sportu i Igrzysk Europejskich urzędu Marszałkowskiego województwa małopolskiego.


Warto zaznaczyć, że za organizację wydarzeń, które zostały zaplanowane poza Małopolską, region płacił nie będzie. Zgodnie z ustaleniami większość zawodów będzie rozgrywanych w randze w randze mistrzostw Europy i eliminacji do Igrzysk Olimpijskich  w 2024 roku w Paryżu. Przewidywana liczba uczestników sięga 7 tysięcy.

W Krakowie odbędą się między innymi łucznictwo, pięciobój nowoczesny i kajakarstwo. Kraków na inwestycje sportowe otrzymał dofinansowanie w kwocie blisko 150 milionów złotych.

Planowana jest między innymi modernizacja ważnych obiektów sportowych. W Przypadku AWF 30 milionów hala 10 milionów stadion lekkoatletyczny, czyli w sumie 40 milionów. Pieniądze na to z Ministerstwa. Jeżeli chodzi o stadion Wisły - około 80 milionów, budowa boiska do koszykówki 3 x 3 maksymalnie około 3 milionów złotych, generalny remont i zakup nowych agregatów na tor kajaków górskich na Kolnej, no i prace związane z liftingiem większości tych obiektów. No bo nie okłamujmy się, na przykład Płaszowianka to jest idealny teren pod względem wielkości do przeprowadzania rywalizacji w łucznictwie, ale otoczenie tej Płaszowianki, czy też bezpośrednio niektóre obiekty na terenie tego stadionu muszą w jakiś sposób albo całkowicie zniknąć, albo zmienić swój wystrój, bo nie chcemy wstydu

- mówi Janusz Kozioł pełnomocnik prezydenta miasta Krakowa i wiceprezes spółki Igrzyska Europejskie 2023.


Dodatkowe środki dostanie też Akademia Górniczo hutnicza - 60 milionów na remont akademików pełniących funkcję wioski zawodniczej i 17 milionów Akademia Wychowania Fizycznego na przebudowę pawilonu socjalnego.

W Krynicy-Zdroju zaplanowano natomiast biegi górskie, kolarstwo i sporty walki. Na remont Hali Lodowej i rozwój infrastruktury na górze Parkowej Krynica otrzyma łącznie 30 milionów złotych.

Nie ukrywam, że spodziewam się potężnych środków, które będą wielokrotnie przewyższać to, na co moglibyśmy liczyć gdybyśmy tych igrzysk nie organizowali. Oczywiście oczekujemy wzmocnienia naszej marki promocyjnej. Krynica jest ogólnie Powszechnie znana przede wszystkim jako krajowy, natomiast też nam otworzą horyzonty na rynek europejski

- mówi Piotr Ryba, burmistrz Krynicy. Blisko 15 milionów będzie kosztował także remont obiektów Uzdrowiska Krynica- Żegiestów.

Tarnów będzie na igrzyskach stolicą sportów plażowych i wspinaczki. Do miasta na inwestycje z tym związane popłynie 45 milionów.

Największą tarnowską inwestycją służącą igrzyskom będzie budowa kompleksu przeznaczonego do rozgrywek w dyscyplinach plażowych. W miejsce starego zespołu basenowego budowany jest letni park wodny, zaś na terenie byłego stadionu piłkarsko-atletycznego w Mościcach powstaje stadion piaskowy, budowany właśnie pod kątem igrzysk


- mówi Ireneusz Kutrzuba z biura prezydenta miasta Tarnowa.

Zakopane na modernizację infrastruktury sportowej otrzyma blisko 100 milionów. Tam w planach są skoki narciarskie na igielicie i finał boksu. Pieniądze zostaną wydane między innymi na przykrycie hali lodowej Centralnego Ośrodka Sportu.

Łącznie na infrastrukturę sportową w Małopolsce z budżetu państwa zostanie przekazanych blisko 200 milionów złotych zł. Na Inwestycje drogowe i infrastrukturalne 600 milionów. A w związku z Igrzyskami Europejskimi w sumie wydatki z budżetu państwa są zaplanowane na ponad miliard 300 milionów złotych.

Zarówno Kraków i Małopolska ze swoich budżetów zgodziły się przekazać na cele organizacyjne igrzysk po 100 milionow złotych.