Ankieter dzwoniący w imieniu GUS zawsze ma obowiązek podać swoje imię, nazwisko i numer legitymacji służbowej. Jeżeli tego nie zrobi, powinno to wzbudzić naszą czujność.
GUS przypomina też, ankiety, które prowadzi, dotyczą badań cen, badań rolnych i społecznych. Lista aktualnie trwających badań statystycznych znajduje się na witrynie GUS w zakładce „Badania Statystyczne”. Informacje o poszczególnych badaniach ankietowych znajdują się na stronie: https://badania-ankietowe.stat.gov.pl/.
Jeżeli już odbierzemy telefon od osoby przedstawiającej się jako ankieter realizujący badania statystyczne, sprawdźmy na stronie internetowej GUS czy aktualnie przeprowadzane jest badanie, możemy też zweryfikować tożsamość ankietera dzwoniąc do urzędu statystycznego czy na Infolinię Statystyczną. Można też umówić się na inny termin przeprowadzenia badania i zażądać przeprowadzenia go we własnym domu w ramach bezpośredniego kontaktu z ankieterem.
Na stronie internetowej GUS udostępniona została także aplikacja służąca do weryfikacji ankieterów (zakładka „Sprawdź tożsamość ankietera”). Żeby zweryfikować ankietera należy podać jego imię, nazwisko oraz numer legitymacji. Tożsamość ankietera można również zweryfikować dzwoniąc na infolinię (22 279 99 99).
Celem oszustów podszywających się pod prowadzone badania jest wyłudzenie informacji od obywateli pod pretekstem weryfikacji danych spisowych. O takim zdarzeniu trzeba powiadomić policję, można je zgłosić do CSIRT NASK na stronie internetowej „Zgłoś incydent”.
Warto też wiedzieć, że ankieterzy GUS pytają o dane dowodu osobistego, dane bankowe, nie zbierają pieniędzy i nie proszą o dokonanie jakiejkolwiek wpłaty na rachunek bankowy, nie pytają również o numer konta bankowego czy zgromadzone oszczędności.