Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Uzdrowisko będzie miało nieoficjalne nazwy ulic - wymyślą je mieszkańcy i turyści

  • Filip Drożdż
  • date_range Sobota, 2025.02.15 18:42 ( Edytowany Sobota, 2025.02.15 18:51 )
Offroadowa, Grzybowa, a może Dolina Niedźwiadka. Wysowa Zdrój w Beskidzie Niskim w końcu może się doczekać nazw ulic. W dodatku propozycje mogą składać wysowianie oraz turyści.

Pijalnia Wód Mineralnych w Wysowej Zdroju. Fot. Damian Radziak

"Nie macie nazw ulic?!" - dziwią się turyści

Ta oddolna inicjatywa mieszkańców ma zarówno podnieść prestiż Wysowej, ale też uprościć poruszanie się turystom po uzdrowisku.

„Przyjeżdżają tutaj turyści i pytają: jak to?! Nie macie tutaj ulic? W innych gminach są!”

- mówił reporterowi Radia Kraków jeden z mieszkańców uzdrowiska.

Propozycje nazw ulic można składać na interaktywnej mapie którą gmina umieściła na swojej stronie w internecie. Na razie zmiany będą nieformalne.

„Ulice mają być wprowadzone na zasadzie takich lokalnych oznaczeń. To będą tabliczki, kierunkowskazy. Liczę, że nazwy będą oryginalne i wzbudzą ciekawość turystów” - tłumaczyła wójcina Uścia Gorlickiego Ewa Garbowska-Góra.

Na propozycje urzędnicy czekają do końca lutego. Następnie wybiorą najciekawsze oraz najbardziej tematyczne nazwy.

Zdroje, cerkwie, kuchnia łemkowska

Wysowa-Zdrój to uzdrowisko o tradycjach sięgających średniowiecza, które posiada w swoich zasobach wody mineralne o zróżnicowanych właściwościach. Aktualnie czynnych jest 12 źródeł, z których część dostępna jest w Pijalni Wód Mineralnych w centralnej części Parku Zdrojowego, w okolicy którego znajdują się rodzinne place zabaw oraz miejsca odpoczynku. Pijalnia została oddana do użytku w 2006 r. Zaprojektowano ją w miejscu i na wzór dawnej pijalni wód mineralnych, która w latach 60. uległa spaleniu, w oparciu o dostępne materiały archiwalne.

Oprócz naturalnego piękna tych słabo zaludnionych terenów turysta znajdzie tutaj również ślady historii: zabytkowe budowle architektury sakralnej (drewniane cerkwie i kościoły), cmentarze z I wojny światowej, zabytkowe układy architektoniczne łemkowskich wsi, przydrożne krzyże i kapliczki.

Okolice Wysowej to także artyści i rzemieślnicy oraz wspaniała kuchnia łemkowska. Uzdrowisko odwiedziliśmy w ramach jednej z wakacyjnych tras Radia Kraków.

Miniprzewodnik po Wysowej Miniprzewodnik po Wysowej

Źródło: Opracowanie własne
Autor:
Filip Drożdż

Opracowanie:
Ewelina Kołpak

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię