Będzie to dosyć sensacyjne odkrycie, oczywiście jeżeli potwierdzą się nasze przypuszczenia. Na razie znalezisko jest dokładnie czyszczone, analizujemy je. Wkrótce przekażemy więcej informacji, ale na pewno jest to znalezisko ciekawe – w kontekście samej wsi i znajdujących się tam obiektów, które już można zwiedzać
- tłumaczył archeolog Paweł Kocańda.
Ikony pokryte płatkami złota
Remont cerkwi w Bartnem rozpoczął się pod koniec ubiegłego roku (także pobliskiego spichlerza plebańskiego). Wzmacniana jest konstrukcja świątyni, konserwatorzy odnowią również ikonostas, co ma kosztować milion złotych. Prace zakończą się w październiku.
Ikonostas to jeden z najważniejszych i najcenniejszych obiektów w naszych zbiorach. Składa się z wielu ikon, które są pokryte płatkami złota, są srebrzone, więc same materiały są dosyć kosztowne
- mówiła na antenie Radia Kraków w grudniu Katarzyna Szepieniec, dyrektor Muzeum Dwór Karwacjanów i Gładszyów w Gorlicach.
W Bartnem ma powstać oddział gorlickiej placówki, będzie tu ekspozycja poświęcona kamieniarzom z tej wsi (kiedyś byli znani w całej Europie). Z Bartnego wywodzi się ród Szkuratów, z którego pochodzi sławny ukraiński kompozytor Dmytro Bortniański.
Cerkiew Świętych Kosmy i Damiana wzniesiono w 1928 roku, w stylu wschodniołemkowskim – to budowla drewniana, trójdzielna z jedną szeroką nawą; ma konstrukcję zrębową. Pierwszy ikonostas przywieziono w latach 30. XX wieku (z rozebranej cerkwi na Chełmszczyźnie). Po wysiedleniach ludności łemkowskiej (akcja „Wisła”) w budynku urządzono owczarnię. Funkcje liturgiczne świątynia pełniła ponownie od 1958 roku. Obiekt wyremontowano w latach 1968-1969. W 2006 roku cerkiew wpisano do rejestru zabytków.