Monety bulionowe a kolekcjonerskie
Na wstępie warto zaznaczyć, że nie każda złota moneta jest monetą inwestycyjną. Te inwestycyjne to wyroby, których cena zależy przede wszystkim od zawartego w nich kruszcu (zdobienie, wartość historyczna czy estetyka wykonania nie ma istotnego znaczenia). Te dodatkowe aspekty mogą być ważne w przypadku monet historycznych czy numizmatów (gdzie ważną cechą jest rzadkość występowania). Tym samym cena monety bulionowej zależy głównie od rynkowej ceny złota w niej zawartego w dany momencie; niewielki wpływ na finalną cenę wyrobu ma marża dealera i inne koszty, np. produkcji i organizacji sprzedaży.
Monety bulionowe (inwestycyjne) składają się w całości z czystego złota (mają próbę 999,9). W niektórych wyrobach zastosowano niewielkie domieszki innych kruszców, dodawane na przykład w celu zwiększenia wytrzymałości wyrobu (jednak ogromna większość monet dostępnych na rynku to monety składające się wyłącznie ze złota).
Jakie monety inwestycyjne wybierać?
Jak powiedzieliśmy, wycena monety bulionowej zależy przede wszystkim od ceny kruszcu w niej zawartego i z reguły monety różnych producentów mają podobne ceny. Istnieje jednak grupa monet rozpoznawalnych na całym świecie, z wieloletnią tradycją, emitowanych przez prestiżowe światowe mennice. Cieszą się dużym zaufaniem inwestorów, a dzięki temu wysoką płynnością – łatwo je nabyć i zbyć w dowolnym miejscu na świecie.
Wielu inwestorów wyróżnia tzw. wielką piątkę monet bulionowych – zaliczane są do niej:
- Krugerrand,
- Kanadyjski Liść Klonu,
- Amerykański Orzeł,
- Australijski Kangur,
- Wiedeński Filharmonik.
Inne, znane w każdym zakątku globu i cieszące się dużym zaufaniem inwestorów monety to Britannia, Amerykański Bizon, Australijski Koala, Austriacki Dukat czy monety serii Lunar III, nawiązujące do chińskiego kalendarza księżycowego.