„Farma fotowoltaiczna to źródło energii uzależnione od warunków pogodowych. Jeżeli będą sprzyjające może pokryć ok. 25 proc. zapotrzebowania zakładu na energię” - powiedziała PAP w czwartek rzecznik spółki Dorota Liszka.

Inwestycja została zrealizowana w zakładzie w Tymbarku (woj. małopolskie) na powierzchni ok. 2 hektarów. Składa się na nią prawie 4 tys. paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 1 MW. Ich uzupełnieniem są stacja meteorologiczna oraz aparatura monitoringu.

„Pomysł wykonania instalacji do produkcji energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii wynika z chęci poprawienia bilansu energetycznego zakładu. Dzięki własnej produkcji energii elektrycznej zwiększa się niezależność spółki od zewnętrznych źródeł” - zaznaczyła Liszka.

Zakład w Tymbarku odznacza się dużą skalą produkcji, a co za tym idzie dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i cieplną. Energia elektryczna wykorzystywana jest głównie do celów technologicznych i produkcji chłodu, natomiast energia cieplna do celów technologicznych i grzewczych.

Farma fotowoltaiczna powstała dzięki współfinansowaniu przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 – 2013. Jej koszt to około 5,5 mln zł, z czego połowę stanowiły środki unijne.

Według rzecznik zakład znajdujący się w podgórskiej miejscowości posiada też własną, nowoczesną oczyszczalnię ścieków oraz kotłownię gazową. Do pozyskiwania energii elektrycznej, cieplnej i chłodu wykorzystywany jest również biogaz, a zakład pracuje w oparciu o gospodarkę niskoemisyjną – linie produkcyjne są energo- i wodooszczędne. W latach 2005 – 2015 na realizację wielu projektów ekologicznych i technologicznych przeznaczono w Tymbarku ponad 250 mln zł.

Firma Tymbark będąca liderem na rynku soków, nektarów i napojów w Polsce, należy do krajowej Grupy Maspex Wadowice. Produkty spółki są sprzedawane także w ponad 30 krajach na całym świecie.

 

(PAP,ew)