Przekroczenia, choć już nie aż tak duże, są także na większości pyłomierzy w Małopolsce. Czyste powietrze w zasadzie tylko w Zakopanem i Krynicy, gdzie sprawdzamy, czym się oddycha w ramach akcji Małopolska bez Smogu. Stężenie pyłu PM10 w Krynicy to 12 mikrogramów na metr sześcienny. W Piwnicznej jest już nieco gorzej. Tam stężenie PM10 to 38 mikrogramów na metr sześcienny.
Bieżące pomiary z Krynicy i Piwnicznej można obserwować TUTAJ i TUTAJ.
II stopień zagrożenia w Krakowie
Do północy obowiązuje drugi stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska ostrzega o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10 - poinformował w poniedziałek Urząd Miasta Krakowa.
Władze Krakowa przypomniały, że od 1 września 2019 r. na terenie gminy miejskiej obowiązuje zakaz stosowania paliw stałych – węgla i drewna. Jeśli temperatura powietrza przekroczy 5 st. C, policja oraz Inspekcja Transportu Drogowego powinny prowadzić kontrole jakości spalin w ruchu ulicznym.
Zaleca się, aby jednostki oświatowe ograniczyły długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza - m.in. dzieci, młodzież poniżej 25. roku życia, seniorzy, osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia, z alergiami skóry i oczu - powinny unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, szczególnie ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni.