Według danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o sytuacji hydrologicznej, w piątek rano poziom wody powyżej stanu alarmowego odnotowano na 18 stacjach pomiarowych, 12 na Odrze i po jednej na rzekach: Bystrzyca, Orla, Warta, Barycz, Nysa Kłodzka i Bóbr. Powyżej stanu ostrzegawczego poziom wody IMGW zanotował na dziesięciu stacjach, trzech na Odrze, dwóch na Bobrze i po jednym na rzekach: Ślęza, Kaczawa, Bystrzyca, Barcz i Widawa. Na pozostałych stacjach woda utrzymywała się w strefie stanów wysokich.

"Warta w Kostrzynie nad Odrą ma 456 cm, przy stanie alarmowym wynoszącym 410 cm. Odra osiągnęła poziom 506 cm przy stanie alarmowym 470 cm. Miasto jest dobrze zabezpieczone. Zostało wybudowane 5 km umocnień oraz 300-metrowy rękaw powodziowy w dzielnicy Szumiłowo" – powiedział PAP mł. bryg. Kaniak. Dodatkowo zostało wybudowane wzmocnienie o wysokości 1,5 m.

W Krośnie Odrzańskim są duże spadki poziomu wody. Woda schodzi z Osiecznicy oraz Starego Raduszca.

"Słubice doskonale się obroniły. Nie budowano tam większych umocnień, ponieważ nie było takiej potrzeby" – poinformował Kaniak. Obecnie sytuacja powodziowa jest stabilna. "Nie prowadzimy już budowy umocnień wałów" – stwierdził. W razie potrzeby tamowane są tylko przesiąki. "Rzeka do swojego koryta będzie wracać od 4 do nawet 10 dni" – powiedział strażak.

W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz przygotowanego przez PiS poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych ze wsparciem finansowym dla poszkodowanych przez powódź. Oba projekty w czwartek zostały skierowane do komisji nadzwyczajnej.

Sejm powołał w czwartek specjalną komisję, która będzie zajmowała się projektami ustaw, dotyczącymi walki ze skutkami powodzi. Komisja liczy 30 posłów. Do zakresu działania Komisji należą sprawy działań przeciwpowodziowych i usuwania skutków powodzi z roku 2024, a w szczególności rozpatrywanie projektów ustaw w tym zakresie.

Premier Donald Tusk poinformował w czwartek, że woda w województwie lubuskim zaczyna opadać, w związku z czym - według wojewody lubuskiego nie przewiduje się "żadnych dramatycznych" zdarzeń w tym województwie.

W 34 szkołach, przedszkolach i placówkach oświatowych w województwach dotkniętych przez powódź zawieszone są zajęcia - poinformowało w czwartek Ministerstwo Edukacji Narodowej. Z codziennej informacji resortu opublikowanej w portalu X wynika, że najwięcej szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, w których zawieszono zajęcia, jest obecnie w województwie opolskim – 15. W województwie dolnośląskim odnotowano 13 takich miejsc, a w województwie lubuskim - sześć.