1. Czy najlepiej zarabiający Polacy powinni płacić wyższe niż dotychczas podatki?
Odp. Tak. Nikt z nas nie żyje na bezludnej wyspie. Wszyscy jesteśmy połączonymi naczyniami. Tak jak wielki biznes jest potrzebny nam, tak i my jesteśmy potrzebni wielkiemu biznesowi. Wszyscy powinniśmy dorzucać do wspólnego wora stosownie do możliwości.
2. Czy wiek, w którym Polacy przechodzą na emeryturę, powinien być obniżony?
Odp. Emerytura nie powinna być związana z wiekiem tylko z określonym dla danej grupy stażem pracy. Natomiast moment, w którym dany obywatel faktycznie przechodzi na emeryturę, powinien być uzależniony od jego własnej oceny swoich możliwości w zakresie dalszego kontynuowania pracy lub od stwierdzenia, że takich możliwości nie ma. Powinien również mieć prawo do ograniczenia ilości godzin pracy w tygodniu, jeśli chce kontynuować pracę, ale nie w pełnym wymiarze.
3. Czy Narodowy Fundusz Zdrowia powinien być zlikwidowany, a służba zdrowia finansowana bezpośrednio z budżetu państwa?
Odp. System ochrony zdrowia powinien być finansowany z budżetu państwa. Ponieważ każdy system ochrony zdrowia jest rodzajem krótkiej kołdry i nigdy nie będzie w stanie zabezpieczyć wszystkich potrzeb wszystkich obywateli uważam, że należy wykorzystać go do budowania systemowej ochrony zdrowia publicznego i wyznaczyć jej cele, które podniosą kondycję zdrowotną całego społeczeństwa.
Środki z tego funduszu powinny być przeznaczone przede wszystkim na ochronę zdrowia i edukację zdrowotną dzieci i młodzieży oraz obywateli nieaktywnych już zawodowo i to w pełnym zakresie. Pozostali powinni być objęci systemową opieką w zakresie chorób cywilizacyjnych takich jak otyłość, alergie, cukrzyca i inne tego typu, czyli wynikające z konkretnych okoliczności na które obywatel nie ma większego wpływu. Refundowanie leczenia skutków niefrasobliwości obywatela jest demoralizujące i tworzy postawy roszczeniowe. Chciałabym, żeby tak postawione cele generowały wzrost świadomości zdrowotnej obywateli co jest warunkiem koniecznym stałego wzrostu kondycji zdrowotnej społeczeństwa.
4. Czy euro powinno zastąpić złotówkę?
Odp. Nie powinno, przynajmniej dopóki euro nie stanie się walutą solidarną. W obecnym kształcie nią nie jest, a ponieważ jesteśmy krajem peryferyjnym Unii i będziemy mieć deficyt handlowy z Niemcami, poniesiemy klęskę taką jak Grecja czy Hiszpania.
5 Czy Polska powinna przyjąć określoną liczbę uchodźców z krajów Bliskiego Wschodu ogarniętych konfliktem?
Odp. Polska powinna być w tej sprawie zgodna z postanowieniami Parlamentu Europejskiego, a także powinna zachować się solidarnie wobec ludzi niezależnie od ich pochodzenia czy potencjalnego zagrożenia konfliktem kulturowym. Istnieją procedury i algorytmy skutecznego postępowania w takich przypadkach i Polska powinna je wdrażać zamiast spychać problem na teren prywatnych inicjatyw, bo takie postępowanie czyni ją niepoważną.
6. Czy aborcja powinna być całkowicie zakazana, podobnie jak in vitro?
Odp. Aborcja powinna być dostępna na życzenie i bez wnikania w motywy jakimi kieruje się kobieta. Ustawa antyaborcyjna to rodzaj systemowej przemocy wobec kobiet i nie różni się niczym od ustawy zabraniającej rodzić dzieci w Chinach.
In vitro to osiągnięcie medycyny, które powinno być dostępne i legalne także dla kobiet mniej zamożnych, których nie stać na sfinansowanie sobie tej procedury. Mam wątpliwości, czy budżet stać na refundację każdego przypadku. Mam również wątpliwości medyczne co do tej metody w ogóle, ale uznaję je za mało merytoryczne, wobec czego sama nie poddałabym się tej procedurze, ale nie zabraniałabym jej żadnej innej kobiecie.
7. Czy ustawa o związkach partnerskich powinna zostać uchwalona czy odrzucona przez parlament?
Odp. Powinna być uchwalona, bo państwo ma być dla obywateli a nie dla jednej opcji światopoglądowej czy jednej sfery interesów. Chcę żyć w kraju ludzi spełnionych i szczęśliwych, a nie wśród ludzi o właściwym i niewłaściwym światopoglądzie. Różnorodność jest ciekawa i rozwijająca. Urawniłowka zaś ogranicza i hamuje rozwój społeczny.
8. Czy gimnazja powinny zniknąć z systemu polskiej edukacji?
Odp. Reforma wprowadzająca gimnazja do systemu edukacji została źle przeprowadzona, przy dużych oporach kadry nauczycielskiej i bez uwzględnienia aspektów psychologicznych. Z perspektywy lat nie przyniosła oczekiwanych rezultatów i jest dość rozczarowująca, ale zlikwidowanie tego etapu edukacji nie wpłynie, jak sądzę, wydatnie na poprawę sytuacji. Polska edukacja przeżywa kryzys, ale nie mam przekonania co do tego, ze akurat wprowadzenie gimnazjów jest tego główną przyczyną.
9. W jakim wieku dzieci powinny rozpoczynać naukę szkolną?
Odp. Kiedy są do tego dojrzałe. I kiedy system edukacji będzie przygotowany na tę ich dojrzałość. Dzieci różnią się osobniczo pod tym względem, ponieważ tempo dojrzewania zależy od wielu czynników nie tylko biologicznych, ale także środowiskowych. System powinien być dla dzieci przyjazny a nie dyskryminujący, uwzględniać więc powinien indywidualizm i wyrównywać szanse, a nie pogłębiać frustrację. Nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie.
10. Czy powinna być wprowadzona powszechna opłata audiowizualna?
Odp. Najpierw to media muszą stać się niezależnym ośrodkiem skupionym na debacie społecznej i krzewieniu kultury oraz źródłem rzetelnej informacji. W takim kształcie w jakim są obecne dziś nie zasługują na złamaną złotówkę z naszych podatków. Właściwie to dziś TV i radio powinni finansować z własnej kieszeni politycy i celebryci, bo jest to medium służące wyłącznie ich prywatnym i politycznym celom. Wymaganie od obywateli, żeby finansowali istnienie mediów w takiej formie, w jakiej są one dziś konstruowane, to systemowe nadużycie wobec nich.
- A
- A
- A
Elżbieta Kunachowicz. Okręg - Kraków. RAZEM
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
12:52
Odizolowani, ale nie odcięci. Jak literatura zmienia życie w więzieniu?
-
12:23
Proces biskupa Andrzeja Jeża poza Tarnowem? Chodzi o "dobro wymiaru sprawiedliwości"
-
12:00
Tarnowski Pasaż Odkryć – miejsce spotkań z nauką, źródło wiedzy o mieście
-
12:00
Zielona droga w miejskiej logistyce żywności
-
11:14
Nowa konstrukcja i już się sypie? PKP PLK uspokaja
-
10:05
Makabryczne odkrycie w Żabnie
-
09:58
Weronika Smarduch: to nie jest czas na dokładanie kosztów przedsiębiorcom
-
09:42
Gdy światem rządziła Wielka Bogini. Potęga i upadek Magna Mater
-
09:42
Mieszkania na sprzedaż w Krakowie – ile kosztują teraz mieszkania w Krakowie?
-
09:25
Mała, energooszczędna parterówka z pięknym tarasem – zrealizuj marzenia o własnym domu!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze