Emilewicz na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie potwierdziła, że kierowany przez nią resort pracuje wspólnie z kancelarią premiera nad drugą tarczą antykryzysową. "Na pewno ten tydzień - to tydzień spotkań z pracodawcami i stroną społeczną" - poinformowała. Dodała, że trwają także prace nad modyfikacją przyjętych w ubiegłym tygodniu rozwiązań antykryzysowych.

"Codziennie rano odbieram raporty z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, z urzędów pracy. Mamy ponad 200 tys. osób, które już wystąpiły z wnioskami o ulgi, zawieszenie składek na ubezpieczenia społeczne; mamy kilka tysięcy przedsiębiorców, którzy już dzisiaj wystąpili o postojowe, dzięki czemu będą mogli wypłacić pensje na koniec kwietnia, utrzymają miejsca pracy" - poinformowała.

Zaznaczyła, że zarówno praca nad nową tarczą, jak i ewaluacją dotychczasowych zapisów powinna odbywać się "w dobrym tempie", aby zauważyć, czy wprowadzone już instrumenty działają oraz jakich rozwiązań jeszcze potrzeba. Podkreśliła, że prace te na pewno potrwają "do końca tygodnia".

O tym, że trwają prace nad kolejną specustawą, która ma pomóc firmom w związku z epidemią koronawirusa poinformował w wywiadzie dla środowego "Pulsu Biznesu" szef Ministerstwa Finansów Tadeusz Kościński. Zapowiedział, że "nowa tarcza" ma uzupełnić to, czego brakuje w pierwszej. Nie wykluczył, że w ustawie znajdą się dodatkowe rozwiązania dla średnich firm.

J. Gowin oświadczył w poniedziałek, że podaje się do dymisji. Dodał też, że Porozumienie pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy, a na funkcję wicepremiera została zarekomendowana Jadwiga Emilewicz.

"Dziś najważniejszą rzeczą jest stabilizacja i zapewnienie bezpieczeństwa - zarówno tego zdrowotnego jak i gospodarczego - Polaków. Bo to, co dziś jest podstawową troską Polaków, to jest to, czy będą mieli pracę, czy uzyskają pensje, czy będą mieli za co utrzymać swoje rodziny i swoje dzieci w tym trudnym czasie. I to są podstawy decyzji, którą podjęliśmy i którą zaakceptowaliśmy, którą zarekomendował nam premier Jarosław Gowin" - oświadczyła Emilewicz.

Dodała też, że podejmowane będą kolejne inicjatywy ustawodawcze dotyczące zwalczania skutków epidemii. "Na pewno Porozumienie będzie jasnym i mocnym głosem, będzie rekomendować dalsze zmiany w zakresie wsparcia i utrzymania miejsc pracy, w zakresie wsparcia podmiotów gospodarczych, abyśmy przetrwali największy kataklizm gospodarczy, jaki spotyka Polskę w ciągu ostatnich 100 lat. Jesteśmy i czujemy się częścią obozu Zjednoczonej Prawicy" - podkreśliła Emilewicz.

"Przegrupowujemy +wojska+, ale lider pozostaje ten sam - Jarosław Gowin" - dodała.

 

PAP/sp

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.