Walentynki od lat widoczne w przestrzeni publicznej, są świętowane zarówno w małym gronie, na przykład na prywatnej kolacji, jak i na koncercie czy w teatrze. Można też zamówić lot balonem lub egzotyczną wycieczkę, a miłośnicy lodowatych kąpieli uczestniczą w walentynkowym morsowaniu.
14 lutego służy też akcjom społecznym, są to między innymi Walentynkowa Akcja Krwiodawstwa, organizowana przez Polskie Radio i Klub Honorowych Dawców Krwi PCK "Dar Serca" w Warszawie, czy warsztaty "Z sercem dla Ojczyzny - Walentynki pełne patriotyzmu" w Wielkopolskim Muzeum Niepodległości w Poznaniu.
Walentynki były znane już w średniowieczu w Anglii i Francji, skąd przeniesiono je do krajów anglosaskich. Do Polski święto przywędrowało w XX wieku ze Stanów Zjednoczonych. Bywają krytykowane jako przejaw komercjalizacji życia i naśladownictwo obcej kulturowo tradycji. Najwięcej zwolenników mają wśród ludzi młodych, starsi prezentują większy dystans, można też znaleźć przeciwników święta zakochanych.
Dobry dzień dla naszej gospodarki, ale nie dla naszego portfela
Efekty gospodarcze generowane przez walentynki dotyczą przede wszystkim podwyższonej sprzedaży w dwóch obszarach - w handlu i usługach. 14 lutego to dzień zwiększonego handlu takimi towarami, jak słodycze czy kwiaty, ale również biżuteria. Podwyższona sprzedaż odnotowywana jest także w sektorze usług, chociażby w gastronomii.
Ekonomista Banku Pekao S.A. Sebastian Roy zwraca uwagę, że w tym roku na walentynki wydamy więcej ze względu na wciąż wysoką inflację
- Podwyżki cen usług walentynkowych, jak kolacja dla pary w restauracji, nie powinny budzić zdziwienia. To kiepska wiadomość dla zakochanych, ale dobra dla pracowników tychże usług. Oni mogą liczyć w lutym nawet na 15% podwyżki rok do roku - mówi.
Walentynki w piątek – dobrym czasem dla hotelarzy
Tegoroczny weekend walentynkowy ma być - dzięki temu, że przypada w piątek - bardzo udany dla hotelarzy; liczba dokonanych rezerwacji wzrosła o 65 proc. względem ubiegłego roku – wynika z danych dostawcy systemu rezerwacyjnego większości polskich hoteli. Szczególną popularnością cieszą się w tym roku Mazury.
Z danych Profitroom, dostawcy systemu rezerwacyjnego wynika, że za pakiet dla dwóch osób, obejmujący poza noclegami często m.in. romantyczną kolację, śniadanie i powitalne wino, Polacy zapłacą średnio 2019 zł; cena ta jest nieco niższa niż w 2024 roku, kiedy to średnia wartość rezerwacji wynosiła 2539 zł.
Spośród wszystkich regionów, najwięcej rezerwacji jest dokonywanych na Mazowszu i Mazurach, przy czym to ta druga lokalizacja zaliczyła największy wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Zakochani chętnie decydują się także na walentynkowy weekend w Trójmieście, Sudetach i na Pomorzu Zachodnim. Poza Trójmiastem duże wzięcie mają: Wrocław, Warszawa, Poznań i Kraków.
„Walentynkowe wypady często mają formę krótkiego wyjazdu, dlatego pary wybierają miejsca stosunkowo blisko domu. Nic więc dziwnego, że wśród mieszkańców Warszawy i Trójmiasta rekordy popularności biją Mazury – malownicze i idealne na romantyczną ucieczkę” – przekazała dyrektor regionalna w Profitroom Agata Pielacha-Janiec.
W walentynkowy weekend hotele najczęściej przyjmują rezerwacje w konfiguracji 2+0, czyli dwie osoby dorosłe. Według danych Profitroom ten rodzaj rezerwacji odnotował wzrost o 22 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Nieco częściej organizowane są także wyjazdy w stylu „double-date” – liczba zarezerwowanych miejsc noclegowych dla czterech osób dorosłych była wyższa o 8 proc. niż przed rokiem.
Zastępca dyrektora Hotelu Warszawianka Emil Wdowski podkreślił, że walentynki wypadające w okolicach weekendu to dla hotelarzy szansa, ale i spore wyzwanie.
„Musimy nieustannie zaskakiwać gości, dbając o każdy detal, od wystroju sali, przez program rozrywkowy aż do oferty kulinarnej. Powielanie pomysłów nie wystarczy, ponieważ klienci oczekują nowych, wyjątkowych doświadczeń” – powiedział.
W tym roku rezerwacje są dokonywane w zdecydowanej większości na cały weekend 14-16 lutego. Goście najczęściej korzystają z pakietów walentynkowych, na które składają się spa, kolacje degustacyjne, pokoje z jacuzzi czy masaże.