Tłumy wiernych w całej Polsce wzięły udział w tradycyjnych porannych mszach świętych. Ta odbyła się również w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach w Krakowie. O wierze w zmartwychwstanie Jezusa i o zmartwychwstaniu pańskim jako o idei chrześcijaństwa mówił w trakcie kazania metropolita krakowski arcybiskup Marek Jędraszewski.
- W dzisiejszy wielkanocny porannej, wraz z Kościołem na całym świecie, możemy - wysławiając Pana - pełną radości pieśnią z XIV wieku śpiewać: "Chrystus zmartwychwstał jest, nam na przykład dan jest, iż mamy z martwych powstać, z Panem Bogiem królować Alleluja, Amen" - podkreślał.
Arcybiskup Jędraszewski dodał, że ostateczny fundament wiary chrześcijańskiej zapisany jest w Credo.
- Św. Paweł napisał: Jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara. To prawda fundamentalna, z którą powinien się każdy zmierzyć. Można podejść do zmartwychwstania z perspektywy egzystencjalnej, kiedy fenomenologicznie badamy ludzie życie i interakcje. Jak bardzo marzymy, tęsknimy, jak nasze przeżycia za życia wystają poza ten świat? Możliwa jest ilość tych nadziei i dobra, miłości, która wystaje poza ten świat, że ona jakoś domaga się czegoś więcej? Czy to jest dowód? Chyba nie, ale to przesłanka, wskazówka - mówi o. Łukasz Misko, dominikanin, dyrektor Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Wielkanoc zaczyna się już w sobotę po zachodzie słońca, według liczenia czasu w tradycji żydowskiej. Rozpoczęła ją liturgia światła. Na zewnątrz kościoła kapłan święcił ogień, od którego następnie zapala się Paschał - wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa.
Wielkanoc to najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie upamiętniające zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Jest obchodzone przez wszystkie denominacje chrześcijańskie.