Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Dzień Niepodległości w Małopolsce: 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

  • Radio Kraków
  • date_range Wtorek, 2023.11.07 15:08 ( Edytowany Czwartek, 2023.11.09 11:02 )
W sobotę, 11 listopada, przypada 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji prezydent Krakowa Jacek Majchrowski apeluje do mieszkańców miasta o udekorowanie domów biało-czerwonymi flagami.

Zdjęcie ilustracyjne/Fot. pixabay

posłuchaj materiału Bartlomieja Bujasa

Kraków

W rocznicę odzyskania niepodległości Urząd Miasta Krakowa zostanie udekorowany flagami państwowymi, miejskimi i Unii Europejskiej. Udekorowane biało-czerwonymi flagami zostaną także maszty w różnych miejscach miasta.

Flagi państwowe, miejskie i Unii Europejskiej pojawią się w Krakowie na budynkach Urzędu Miasta Krakowa oraz Zarządu Budynków Komunalnych. Udekorowane biało-czerwonymi flagami będą maszty przed Magistratem na placu Wszystkich Świętych oraz w tych barwach zostaną udekorowane budynki miejskich jednostek organizacyjnych, oraz miejskich spółek komunalnych.

Na ulice Krakowa wyjedzie tabor komunikacji zbiorowej udekorowany biało-czerwonymi i biało-niebieskimi flagami.

W Święto Niepodległości kładka o. Bernatka i TAURON Arena Kraków będą po zmroku podświetlone w biało-czerwonych barwach. Patriotyczna iluminacja pojawi się również na wieży telewizyjnej należącej do firmy Emitel na Krzemionkach.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego i Legionistów. O godz. 9.40 złożone zostaną kwiaty przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

O godz. 9.55 w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów nastąpi złożenie kwiatów na sarkofagach marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

O godz. 10.00 w Katedrze Wawelskiej rozpocznie się msza św. w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem księdza arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego.

Po nabożeństwie (ok. godz. 11.30) na placu przed Katedrą będą rozdawane flagi państwowe.

O godz. 11.45 zostaną złożone kwiaty przy Krzyżu Katyńskim na placu o. Adama Studzińskiego, następnie pochód patriotyczny przejdzie na plac Matejki.  

W godz. 11.00-15.00 na placu Matejki odbędzie się pokaz pojazdów służb mundurowych.

O godz. 12.15 odbędą się uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza z udziałem Wojska Polskiego. W programie: odegranie hymnu państwowego, wręczenie odznaczeń państwowych oraz aktów nadania obywatelstwa polskiego, okolicznościowe przemówienie wojewody małopolskiego, złożenie wieńców, defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych ulicą Basztową.

O godz. 13.30 odbędzie się poczęstunek grochówką wojskową.

Obchody zakończy tradycyjna defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych, która przejdzie ul. Basztową.

Ponadto w ramach kolejnej odsłony akcji „Niepodległa do Hymnu”, organizowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, w samo południe z wieży kościoła Mariackiego zostanie odegrany i odśpiewany hymn państwowy, a tuż po nim zabrzmi hejnał.

Krakowska Lekcja Śpiewania

„Radosna niepodległości” – to tytuł 86. Krakowskiej Lekcji Śpiewania, która odbędzie się w sobotę, 11 listopada na Rynku Głównym. Podczas koncertu z udziałem artystów Teatru Loch Camelot i śpiewającej publiczności, zabrzmią pieśni związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Początek o godzinie 17.00.

Jak co roku, dla uczestników Krakowskiej Lekcji Śpiewania przygotowano bezpłatne śpiewniki. W wersji elektronicznej śpiewnik dostępny jest na stronie internetowej Biblioteki Polskiej Piosenki.

Lekcja tradycyjnie odbędzie się pod honorowym patronatem prezydenta Jacka Majchrowskiego. Pomysłodawcą projektu jest dyrektor Biblioteki Polskiej Piosenki – Waldemar Domański.

Tarnów

10 listopada o godzinie 17:30 w Zespole Szkół Muzycznych odbędzie się Gala Niepodległości pod patronatem Prezesa PSL Władysława Kosianiaka-Kamysza. W programie Panel Dyskusyjny "Wincenty Witos. Tarnowski współtwórca niepodległej". Wręczenie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Tarnowa oraz koncert Orkiestry Akademii Beethovenowskiej. Wstęp z zaproszeniami.

Patriotyczne śpiewanie, uroczystości, odsłonięcie muralu, a także koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej. Między innymi tak Tarnów będzie obchodził Święto Niepodległości.

11 listopada o godzinie 9 rozpocznie się XXVIII Bieg Sokołów na stadionie sportowym przy ulicy Piłsudskiego. O godzinie 13 nastąpi odsłonięcie muralu „Bohaterowie Zadwórza 1920”, namalowanego na ścianie przy ul. Lwowskiej 3.  Potem, już w Sali Lustrzanej, odbędzie się spotkanie Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, oddział w Tarnowie, poświęcone temu tematowi.

W godzinach popołudniowych rozpocznie się miejska część wydarzeń, na które zaprasza prezydent Tarnowa, Roman Ciepiela.

O godzinie 15 odbędzie się msza św. w intencji ojczyzny z udziałem chóru Pueri Cantores Tarnovienses w bazylice katedralnej. Półtorej godziny później, przy Grobie Nieznanego Żołnierza, zostaną złożone kwiaty i znicze podczas uroczystości rocznicowych. Będzie można zobaczyć także pokaz laserów. Uczestnicy przejdą później w okolice Urzędu Wojewódzkiego i przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego zostawią kwiaty.

Sobotnie świętowanie zakończy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych przy Teatrze im. Ludwika Solskiego.

12 listopada, czyli w niedzielę, wydarzenia zamknie koncert Tarnowskiej Orkiestry Kameralnej w sali koncertowej przy ZSM o godzinie 18.

Wielkie Tarnowskie Dionizje

W najbliższą niedzielę, 12 listopada, po raz jedenasty odbędą się Wielkie Tarnowskie Dionizje. Zainauguruje je Orszak św. Marcina, w którym wezmą udział lokalni winiarze.

Przemarsz rozpocznie się o godzinie 13 na tarnowskim rynku. Towarzyszyć mu będzie tradycyjnie widowiskowa, konna szlachta. Orszak ruszy w kierunku katedry, przejdzie ulicą Kapitulną, Wałową w kierunku Krakowskiej, a następnie Katedralną wróci na rynek.

Około godziny 13.30 rozpocznie się kiermasz produktów lokalnych na rynku, który zakończy się o godzinie 17. Lokalni winiarze będą sprzedawać różnego rodzaju wina, które sami wyprodukowali. Będzie też można zakupić sery, miody, chleby, octy winne oraz ryglickie pamiątki i słodkości. Na dzieci natomiast będzie czekała atrakcja w postaci malowania twarzy.

Kiermasz uatrakcyjnią pokazy kulinarne oraz bezpłatne wycieczki enomeleksem z przewodnikiem. Te zaplanowano o godzinie 9.30, 11.30. 13.30 i 15.30. Bezpłatne bilety dostępne będą do odbioru na pół godziny przed wyjazdem, w biurze TCI - Rynek 7. Orszak oraz kiermasz będzie umilał regionalny zespół folkowy.

Wstęp wolny.

Wydarzenie realizowane w ramach projektu "Tarnów - Nowe Spojrzenie" i sfinansowane ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Patriotyczne świętowanie z koncertem Alicji Majewskiej

Gmina Tarnów zaprasza na obchody Narodowego Święta Niepodległości, które odbędą się 11 listopada w Woli Rzędzińskiej. Na uczestników czeka wiele atrakcji, w tym wspólny śpiew pieśni patriotycznych, koncert Orkiestry Dętej Kopalni Soli „Wieliczka”, a na zakończenie wyjątkowy koncert legendy polskiej sceny muzycznej, Alicji Majewskiej.

Tuchów

Niepodległościowa Noc Muzeum w Tuchowie

W Tuchowie już po raz piąty odbędzie się Niepodległościowa Noc Muzeum. To doskonała do tego, aby nie tylko lepiej poznać miasto nad Białą i jego niezwykle bogatą historię, ale również wybitnych ludzi, którzy z nim byli związani. Wydarzenie zapowiada się bardzo atrakcyjnie.

Okazją do tego, aby zobaczyć to miejsce i lepiej poznać Tuchów oraz historię miasta i regionu będzie piątkowa (10 listopada) Noc Muzeum. Wydarzenie odbywać się będzie w godz. od 17 do 21.

Wydarzenie odbywa się w ramach tuchowskich obchodów Święta Niepodległości. O godz. 17.30 w Domu Kultury rozpocznie się koncert patriotyczny Zespołu Pieśni i Tańca Świerczkowiacy z udziałem grupy artystycznej ze szkoły w Tuchowie. O godz. 18.45 w muzeum w DK zaplanowano wspólne śpiewanie pieśni niepodległościowych, a o godz. 19.30 sprzed budynku Sokoła i tablicy upamiętniającej tuchowskich lotników wyruszy spacer po Tuchowie. Uczestnicy będą mieli sposobność poznawać ważne miejsca i punkty na mapie miasta oraz dowiedzieć się ciekawych informacji na temat Tuchowa.

Świętowanie w sobotę (11 listopada) rozpocznie msza św. o godz. 10.30 w kościele św. Jakuba, po której – w samo południe na tuchowskim Rynku odśpiewany zostanie wspólnie hymn narodowy.
Dalsza część uroczystości odbywać się będzie, jak co roku, na cmentarzu wojennym nr 158 Tuchów-Garbek, gdzie po Apelu Pamięci zaplanowano m.in. śpiewanie pieśni patriotycznych przy ognisku.

Z kolei w niedzielę (12 listopada) w dworku w Burzynie w godz. 10-14 można będzie zobaczyć wystawę broni historycznej i współczesnej, a o godz. 16 w Domu Kultury w Tuchowie rozpocznie się koncert zespołu „Redlin”.

Zakopane

Na Nowym Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej koło Kwatery Legionowej równo w południe zostanie odśpiewany hymn. To już 6. edycja akcji „Niepodległa do Hymnu”. Jak co roku Biuro „Niepodległa” zaprasza do włączenia się w akcję.

„Moja niepodległa, twoja niepodległa, nasza niepodległa! Uczcijmy razem fakt, że 105 lat temu Polska odzyskała niepodległość. 11 listopada w samo południe zaśpiewajmy razem Mazurka Dąbrowskiego. Niech wybrzmi od szczytów Tatr po plaże Bałtyku, od Copacabany po stację arktyczną. Zbierz bliskich, powiadom znajomych, zaproś sąsiadów i gdy 11 listopada wybije 12:00 stańcie razem Do Hymnu!”

Nowy Sącz

Z okazji 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w Nowym Sączu odbędą się uroczyste obchody pod patronatem prezydenta miasta. Rozpocznie je o godzinie 11 nabożeństwo w Kościele pw.św. Kazimierza, skąd uczestnicy przejdą pod Pomnik Józefa Piłsudskiego, pod którym złożą wieńce.

Program uroczystości:

11.00 - Msza święta w intencji Ojczyzny –  Kościół pw. św. Kazimierza.
12.00 -  „Niepodległa do hymnu”, następnie Patriotyczne Śpiewanie – Dąb Wolności (Planty).
12.30 - Przejście pod pomnik Józefa Piłsudskiego i złożenie wieńców.

O godzinie 17:00 na Auli PWSZ odbędzie się charytatywny koncert pod tytułem "Niezwyciężona", w którym piosenki patriotyczne wykona grupa 55 młodych Sądeczan zebranych w zespół o nazwie "Lachowska Wiara".

Święto odzyskania niepodległości uczci też specjalny kurs zabytkowego pociągu. Tradycyjny już "Pociąg Wolności" przejedzie w tym roku trasą z Nowego Sącza do Krynicy. Podróżnym towarzyszyć będzie grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki. Z dworca PKP w Nowym Sączu pociąg wyruszy w sobotę o godz. 9:50.

Grybów

W Grybowie uroczyste obchody rozpoczną się o godzinie 9:15 pod urzędem miejskim, skąd poczet sztandarowy uda się na nabożeństwo w Bazylice Mniejszej. Po mszy w parku miejskim pod Pomnikiem Pamięci Narodowej zostaną złożone wieńce. Uroczystości towarzyszyć będzie VII Grybowski Bieg Niepodległości, który rozpocznie się o godzinie 14 pod stadionem miejskim.

Limanowa

Miasto Limanowa rozpocznie uroczystość o godzinie 11:00 w Bazylice Matki Boskiej Bolesnej, skąd uczestnicy wyruszą na limanowski rynek, gdzie rozpocznie się uroczystość. 

Gorlice

Obchody rozpoczną się o godzinie 10:00 uroczystą Mszą Świętą za Ojczyznę w Bazylice Mniejszej pw. Narodzenia NMP w Gorlicach.

Po zakończeniu Mszy Św., około godziny 11:10 nastąpi przemarsz pod Pomnik Niepodległości, przy akompaniamencie orkiestry dętej, gdzie odbędzie się oficjalna część uroczystości – modlitwa za poległych oraz złożenie okolicznościowych wieńców i wiązanek.  W trakcie przemarszu, kolumna zatrzyma się na ul. Piłsudskiego, przy tablicy upamiętniającej Marszałka, gdzie również nastąpi złożenie wspólnej wiązanki.

Na zakończenie, w samo południe, wspólnie odśpiewamy Mazurka Dąbrowskiego. Miasto Gorlice zgłosiło to wydarzenie do programu „Niepodległa do hymnu” – dzięki czemu, poprzez śpiew hymnu będziemy mogli zjednoczyć się ze wszystkimi Rodakami!

Uczcijmy wspólnie ten wyjątkowy dzień! Zachęcamy także do wywieszenia biało-czerwonych flag w oknach, na dachach i balkonach. Pokażmy, że jesteśmy dumni z bycia Polakami!

„Narodowe Święto Niepodległości – puchar Burmistrza Miasta Gorlice”

Organizacja powiatowa Ligi Obrony Kraju oraz Miasto Gorlice serdecznie zaprasza wszystkich chętnych sympatyków strzelectwa sportowego na zawody strzeleckie z okazji „Narodowe Święto Niepodległości – puchar Burmistrza Miasta Gorlice”, które odbędą się na strzelnicy LOK przy ul. Brzozowej 1A, 11 listopada 2023 r. (sobota) o godz. 12:00. Udział w zawodach bezpłatny.

Celem zawodów jest popularyzacja strzelectwa sportowego wśród młodzieży i dorosłych. Zawodnicy oddają trzy strzały próbne i dziesięć ocenianych do tarczy odległej 50 m.

Tradycyjnie prowadzona będzie punktacja indywidualna kobiet i mężczyzn. Uczestnik zawodów, który wystrzela najwyższy wynik, otrzymuje Puchar Burmistrza Miasta Gorlice, za zajęte czołowe miejsca w obu kategoriach uczestnicy otrzymują pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez Miasto Gorlice.

Broń zabezpiecza organizator zawodów. Przed rozpoczęciem strzelania zawodnicy zapoznani zostaną z zasadami bezpieczeństwa, regulaminem strzelnicy oraz ze standardowym regulaminem zawodów.

Ze względów technicznych organizator może ograniczyć liczbę strzelających osób.

Organizator nie prowadzi wcześniejszych zapisów.

Oświęcim

Prezydent Oświęcimia Janusz Chwierut zaprasza wszystkich mieszkańców, gości oraz delegacje oficjalne na uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Uroczystości główne odbędą się w dniu 11 listopada w Święto Niepodległości, a wydarzenia towarzyszące zaplanowane zostały w dniach od 9 do 11 listopada.

Program uroczystości 11 listopada 2023 r.

9:00
złożenie kwiatów pod Ścianą Śmierci w KL Auschwitz

9:30
Chór Miejski zaprasza do “Wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych” w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów

10:00
msza święta za Ojczyznę od mieszkańców miasta Oświęcim w Sanktuarium Matki Bożej Wspomożenia Wiernych Księży Salezjanów

ok. 11:11
uformowanie parady patriotycznej z udziałem mieszkańców, orkiestry, pocztów sztandarowych oraz osób niosących 20-metrową flagę Polski.

Parada przejdzie ulicami Starego Miasta w kierunku pl. Kościuszki. W trakcie przejścia nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Niepodległości przy ul. Dąbrowskiego.

Zapraszamy wszystkich do udziału w paradzie i wspólnego niesienia flagi Polski!

ok. 11:45
uroczystość główna na placu T. Kościuszki przed Grobem Nieznanego Żołnierza:
– wspólne odśpiewanie hymnu państwowego,
– podniesienie flagi Polski na maszt,
– wystąpienie Prezydenta Miasta,
– uroczyste składanie kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

ok. 12:45
przejście uczestników na cmentarz parafialny:
• złożenie kwiatów pod pomnikiem mogiłą Żołnierzy Polskich poległych w latach 1914-1918, 1918-1921, 1939-1945,
• złożenie kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy poległych w obronie Oświęcimia we wrześniu 1939 r.

Fot. Natalia Feluś

Fot. Natalia Feluś

MIASTECZKO PATRIOTYCZNE NA RYNKU

11 listopada w godz. 10:00–16:00 na Rynku Głównym przygotowane zostaną stoiska, na których będzie można:

• otrzymać papierową chorągiewkę, kotyliony, przypinki, ulotki patriotyczne przygotowane przez UM Oświęcim;
• obejrzeć pojazdy wojskowe, broń, mundury i inny sprzęt przygotowany przez Prywatne Muzeum Techniki Wojskowej z Rajska;
• odwiedzić punkt rekrutacyjny Wojskowego Centrum Rekrutacji;
• skosztować potraw z wojskowej kuchni polowej przygotowanych przez Kastel Bistro z Oświęcimia.

Akcja WYWIEŚ FLAGĘ! Wywieś flagę narodową na balkonie, w oknie mieszkania, domu. Wykonaj ten drobny gest – jest bardzo ważny, bo jest Twój osobisty.

Źródło:




gmina.tarnow.pl
tuchow.pl
Autor:
Radio Kraków

Opracowanie:
Agata Ciechanowska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz



Zobacz także

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię