Marszałek Małopolski Jacek Krupa powiedział, że gminy otrzymają też pieniądze na sprzęt. "Dostają pieniądze na mierniki zanieczyszczenia powietrza,kamery termowizyjne, na dokształcanie ludzi w zakresie ochrony środowiska. chodzi o to by powstał cały system dbający o środowisko w dłuższym okresie czasu"
Realizacja projektu stała pod znakiem zapytania, ponieważ Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska nie przyznał dotacji na jego realizację. Województwu udało się jednak pozyskać większą liczbę partnerów. Do programu zgłosiło się ponad 50 gmin.
Projekt zintegrowany LIFE, koordynowany przez województwo małopolskie, Komisja Europejska uznała z najlepszy z 39 projektów z całej Unii Europejskiej i dlatego zdecydowała wesprzeć go w wysokości 42 mln zł. "Jakość waszej aplikacji wywołała zobowiązanie po stronie Unii Europejskiej (...) i chcę powiedzieć, że region Małopolski uzyskał najwięcej punktów" – mówił na środowej inauguracji Christian Strasser z Wydziału ds. LIFE Komisji Europejskiej.
Jak zaznaczył, wdrożenie projektu przyczyni się do poprawy jakości powietrza nie tylko w Małopolsce, ale też w innych krajach UE i będzie wpływało na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.
W ocenie Strassera UE ma "najbardziej restrykcyjne działania zmierzające do ochrony środowiska, jakie widział świat". "Mamy bardzo ambitne cele zagwarantowania zdrowia naszym mieszkańcom. Niemniej jednak cele te w polityce nie są zgodne z wdrażaniem. Są miasta, w których mieszkańcy w dalszym ciągu narzekają na znaczny poziom zanieczyszczenia powietrza" – mówił i dodał, że aby rozwiązać problemy potrzebne jest wspólne działanie.
Strasser powiedział też, że Komisja Europejska będzie monitorować wdrożenie planu LIFE i będzie służyła pomocą. "Będziemy uważnie przyglądać się, w jaki sposób realizowany jest ten projekt zintegrowany i będziemy oczywiście wspierać państwa, kiedy będzie to potrzebne" – zapowiedział.
(RK, PAP/ew)